Pod koniec maja 2004 roku dwie osoby wpadły na pomysł stworzenia portalu astronomicznego. Własne pomysły nazywali wizjami, w związku z czym z wymyśleniem nazwy nowej witryny nie było większego problemu. „Ta wizja niemal od razu pchnęła nas do pracy!”- wspominają pomysłodawcy projektu: Marcin Gładkowski i Jarosław Suchocki.
Spotkanie odpowiednich ludzi w odpowiednim czasie jeszcze bardziej utrwaliło nas w przekonaniu, że powinno się udać. Nie obyło się bez problemów, głównie natury technicznej. W realizacji projektu wsparło nas toruńskie planetarium oraz obserwatorium astronomiczne w toruńskich Piwnicach.
Otwarcie początkowo planowane na 1 września z powodu wybuchowego początku (uszkodzeniu uległ serwer), uległo przesunięciu na 5 września. Początkowo mieściliśmy się pod adresem www.astrovision.prv.pl.
Nieco później nawiązaliśmy ścisłą współpracę z serwisem astronomicznym www.astronomia.30.pl, prowadzonym przez p. Marcina Szulca. Niedługo potem serwis zakończył swoją działalność na rzecz naszej witryny i większość materiałów została przeniesiona.
Z początkiem 2005 roku rozpoczęliśmy współpracę z kołem astronomicznym przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz przy Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu, które prowadzi p. Mariusz Kamiński. Z początkiem roku poczuliśmy jednak, że ..::AstroVisioN::.. nie spełniło założonych na początku oczekiwań i stanęliśmy przed obliczem poważnych decyzji. Wyciągnęliśmy wnioski z dotychczasowej działalności i postanowiliśmy dokonać reaktywacji portalu - tym razem zaprojektowanego od podstaw. Podczas prac nad nową wersją, stara wersja nie była praktycznie aktualizowana, za co chcielibyśmy najmocniej Państwa przeprosić.
I oto 1 kwietnia 2005 roku mogliśmy przedstawić Państwu zwieńczenie kilku miesięcy pracy - Internetowy Portal Astronomiczny ..::AstroVisioN::.. w nowym, ulepszonym wydaniu. Każdy detal został wykonany z myślą o was - miłośnikach astronomii. Zmienił się także adres portalu na www.AstroVisioN.pl.
Na przełomie 2005/2006 roku oddaliśmy do Państwa dyspozycji 3 „kanały tematyczne”:
- AVN.FM
- FIZYKA
- OBSERWACJE
Kanał Obserwacje powstał z myślą o obserwatorach nieba, aby mogli znaleźć wiele wartościowych materiałów poświęconych obserwacjom w jednym miejscu. W kanale fizyka zawarliśmy szereg informacji z zakresu fizyki, ponieważ każde zjawisko astronomiczne jest w istocie procesem fizycznym, którego jednak nie możemy zbadać bezpośrednio z uwagi na ogrom Wszechświata.
Kanał AVN.FM to bardzo nowatorski projekt, którego celem jest stworzenie Internetowego Radia Astronomicznego, które każdego dnia będzie z miłośnikami astronomii. To projekt nowatorski nie tylko na skalę polskiej, ale i światowej astronomii. Co prawda co jakiś czas pojawiają się audycje o tematyce astronomicznej w różnych stacjach radiowych, ale jeszcze nigdy nie powstało radio astronomiczne w pełni tego słowa znaczeniu. Przeprowadziliśmy kilka audycji próbnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Do roku 2008 szata graficzna ulegała lekkim zmianom oraz poprawkom, aby czytelnicy mogli łatwiej dotrzeć do informacji.
Po trzech latach od reaktywacji tj. w 2008 roku, postanowiliśmy zmienić szatę graficzną na taką, która będzie odpowiadała ówczesnym standardom. Całkowicie odnowiony design przypadł do gustu użutkownikom. Wprowadziliśmy nową opcję – możliwość komentowania newsów oraz artykułów, aby odwiedzający mogli wyrazić swoje pozytywne bądź negatywne opinie oraz sugestie, na temat treści merytorycznej portalu.
Napotkaliśmy spore problemy w realizacji Internetowego Radia Astronomicznego AVN.FM, głównie z powodu braku kadry. Doszliśmy do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie przygotowywanie co jakiś czas audycji w formie gotowych plików do ściągnięcia. Dzięki temu każdy może posłuchać audycji kiedy tylko będzie miał na to ochotę! Swoją działalność zakończył kanał Fizyka.
Zbliżał się Międzynarodowy Rok Astronomii 2009, także dla nas czas intensywnej pracy.
Rok 2009 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Pomysłodawcą była Międzynarodowa Unia Astronomiczna, która poparła swój wniosek m. in. 400 rocznicą użycia teleskopu przez słynnego włoskiego astronoma Galileusza. Powstało wiele Ogólnoświatowych projektów. Jednym z nich był Galileoscope, czyli inicjatywa, mająca na celu zaopatrzyć bardzo wiele osób w mały teleskop.
Braliśmy czynny udział w obchodach tego święta astronomii. Z pomocą członków Koła Naukowego Studentów Astronomii (UMK Toruń), koła Astronomicznego przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz przy Gimnazjum i Liceum Akademickim, a także miłośników nieba stworzyliśmy inicjatywę Pokazów Nieba 2009 w Toruniu – ASTROPOKAZY.PL.
Pierwsza seria pokazów towarzyszyła wydarzeniom ogólnopolskiej Inauguracji Roku Astronomii w Toruniu. Publiczność opuszczająca wystawy, konferencje, wykłady i koncerty związane z Inauguracją, napotykała kilka teleskopów skierowanych w niebo. Co najmniej tysiąc osób doświadczyło wrażenia Galileusza, oglądając wąski sierp planety Wenus przez lunetę. Relacja z pokazów ukazała się w czasopiśmie "Urania – Postępy Astronomii" (3/2009) oraz "Vademecum Miłośnika Astronomii" (1/2009).
W dniach od 2 do 5 kwietnia, korzystając z jeszcze względnie wczesnych wieczorów, korzystnego położenia Saturna i Księżyca w 135 krajach świata zorganizowano w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii akcję "100 godzin astronomii". Czterodniowa impreza obejmowała m. in. takie wydarzenia jak: pokaz nieba zorganizowany przez grupę ASTROPOKAZY.PL, pokaz "Planetoida dla każdego, czyli jak zostać odkrywcą", toruńską prapremiera oficjalnego filmu przygotowanego na Rok Astronomii pt. "Oczy na niebo" (Eyes on the skies).
Dodatkowo 4 kwietnia, grupa ASTROPOKAZY.PL zorganizowała pokaz nieba na toruńskiej starówce w bardzo wyjątkowym dla astronomii miejscu - tuż obok pomnika naszego najsłynniejszego astronoma - Mikołaja Kopernika. W imprezie wzięli także udział miłośnicy nieba z różnych zakątków Polski. Przez teleskopy niebo podziwiało niemal dwa tysiące torunian! Niedługo potem, 25 kwietnia, wsparliśmy licznie Zlot Teleskopów Wszelakich, który zorganizowano w ramach IX festiwalu Nauki i Sztuki na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
MRA był rokiem rocznic. 25 sierpnia minęło 400 lat od zaprezentowania przez Galileusza lunety (TUTAJ można obejrzeć krótki reportaż na ten temat wraz z wypowiedzią Marcina Gładkowskiego - red. AstroVisioN). To on [Galileusz - przyp. red.] jako pierwszy użył jej do obserwowania nieba i dokonał wielu przełomowych odkryć. Dzisiaj doczekał się wielu naśladowców. W lipcu minęła 40-sta rocznica lądowania człowieka na Księżycu. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną audycję na łamach radia AVN.FM.
Ostatni pokaz w ramach MRA zorganizowaliśmy wraz z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu 11 grudnia na Rynku Głównym miasta. Pogoda co prawda nie dopisała, ale mimo to przyszło spore grono pasjonatów nieba!
Zakończył się Międzynarodowy Rok Astronomii, bardzo dobry okres popularyzacji astronomii. Szkoda, aby wraz z jego końcem popularyzacja tak wspaniałej dziedziny nauki poszła w cień. Mamy nadzieję, że stworzona przez nas inicjatywa pokazów nieba będzie trwać nadal i co więcej rozszerzy się na inne polskie miasta. Dobrym znakiem ku temu z pewnością był pokaz nieba zorganizowany dla Grudziądzan.
Z początkiem roku 2010 rozszerzyliśmy liczbę domen pokazów nieba o astropokazy.pl, pokazynieba.pli astropokazy2010.pl.
Jako zwieńczenie roku astronomii, AVN oddaje w Wasze ręce kolejny nowy design. Tym razem stajemy na wysokim poziomie, byście mogli znów nacieszyć oczy. Bo portal astronomiczny to nie tylko gołe, mało warte, i nudzące się teksty. Astronomia jest piękna gdy poparta jest obrazem, zdjęciem, grafiką. Wtedy dopiero przyciąga uwagę.
Jeszcze w tym roku mamy zamiar uruchomić bazę prac licencjackich oraz magisterskich z zakresu astronomii. Tak wartościowe prace warto udostępnić szerszemu gronu zainteresowanych astronomią.
Warto zwrócić uwagę, że od początku istnienia, razem znami pozostaje bez zmian, wciąż ten sam symbol. Logo AstroVisioN. Mimo zmian w wyglądzie ono pozostaje trwałe. Dodaje nam otuchy i przypomina nasze początki. Potrafiliśmy zdziałać wiele w trudnych chwilach. Zawsze mogło być gorzej. Ale osiągneliśmy wiele, nie raz więcej niż się spodziewaliśmy! I za to Serdeczne dzięki! Wszystkim! AstroVisioN, AVN zawsze z nami!
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: