Słownik zawierający wytłumaczenia najważniejszych zagadnień z dziedziny astronomii.
W bezchmurną, bezksiężycową noc niebo przedstawia wspaniały, zapierający dech w piersiach widok. Nic dziwnego, że Wszechświat fascynuje i zdumiewa ludzi od najdawniejszych czasów.
Miłośnik astronomii dla zwykłego człowieka dziwakiem, nie ma co się oszukiwać.
W XX stuleciu astronomia nabrała nieoczekiwanego tempa, koncentrując się na dwóch tematach: powstawaniu i ewolucji gwiazd oraz systemów gwiezdnych z jednej strony, a galaktyk i gromad galaktyk z drugiej.
XVIII i XIX stulecie przyniosły burzliwy rozwój astronomii, zwłaszcza w Niemczech. Nastąpił dalszy rozwój konstrukcji teleskopów, które budowano w dwu podstawowych wersjach: jako teleskopy soczewkowe (refraktory) i teleskopy zwierciadlane (reflektory).
Dalszy rozwój astronomii znamionuje przejście od geocentrycznego obrazu świata (z Ziemią w centralnym punkcie Wszechświata) do heliocentrycznego obrazu świata (ze Słońcem jako punktem centralnym).
Astronomia jest nauką bardzo nowoczesną, nauką z przyszłością, ale jest to jednocześnie najstarsza, znana ludzkości, nauka przyrodnicza. Ten, kto ma zamiar się nią zajmować, powinien chcieć poznać choć w skrócie jej dzieje.
Stopniowo ludzie przestali interpretować gwiazdy w sposób mitologiczny (gwiazdy jako bogowie) i pojawił się naukowy pogląd na rzeczy.
Tablica chronologiczna rozwoju astronomii, przedstawia wszelkie fakty związane z tą dziedziną od początków jej istnienia, aż po czasy nam współczesne.
Istnieje kilka definicji miesiąca opartych o ruch Księżyca na sferze niebieskiej.
Rok świetlny (LY - light year) jest to odległość, jaką światło pokonuje w ciągu jednego roku ziemskiego.
Krótkie wyjaśnienie takich paradoksów kosmologii Newtona jak paradoks fotometryczny Olbersa lub śmierć cieplna Wszechświata.
Odkrywanie pozasłonecznych układów planetarnych nie jest zadaniem łatwym. Ponieważ planety świecą jedynie odbitym światłem, są więc wielokrotnie mniej jasne niż gwiazdy, a dodatkowo ich światło jest przyćmiewane przez blask gwiazd, wokół których krążą.
Problem polega na tym, że według Teorii Względności Einsteina wszystkie układy odniesienia są równoprawne, więc jeśli jeden z bliźniaków wyruszy w relatywistyczną podróż kosmiczną, a drugi zostanie na Ziemi, to względem jednego Ziemia będzie się poruszać, a względem drugiego lecący brat-bliźniak. Rachunki jednak mówią, że będą starzeć się nierównomiernie. Który postarzeje się szybciej?
Efekt Jarkowskiego występuje, gdy światło słoneczne ogrzewa wirującą planetoidę lub inne niewielkie ciało kosmiczne.
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: