W pierwszej części artykułu zostały podane podstawowe informacje dotyczące promieniowania podczerwonego oraz historyczny zarys obserwacji, w tym zakresie widma elektromagnetycznego.
W drugiej części artykułu znajdują się informacje nt. instrumentów znajdujących się na pokładzie Herschel'a oraz polskim wkładzie w budowę spektrometru HIFI. Autor tego materiału pełnił rolę koordynatora udziału Polski w budowie HIFI.
Trzecia część artykułu została poświęcona obserwacjom wody w otoczkach wokół gwiazd węglowych, które stały się jeszcze bardziej intrygujące za sprawą instrumentu HIFI.
Wszystko na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pierwszej stacji wybudowanej przy wspólnym wysiłku wielu państwa świata.
Wiadomość ta była dla mnie jednocześnie szokująca, a jednocześnie przyjąłem ją bez większego zdziwienia. Włączyłem telewizor i na ekranie ujrzałem dwie smugi przecinające niebo. Była to Columbia, powracająca z misji STS-107, po 16 dniach spędzonych na orbicie.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, można by powiedzieć, że przeżywa wielkie oblężenie. Dlaczego? To proste. NASA ostatnio bardzo często wysyła wahadłowce na orbitę, aby przyspieszyć prace nad budową stacji ISS.
Czy zauważyliście, że gwiazda na niebie, którą to jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, ostatnio bardzo urosła. To nie są złudzenia optyczne. Jest tak w rzeczywistości. Ostatnie trzy misje promów kosmicznych przyłączyły do stacji bardzo dużo modułów, paneli słonecznych i kratownic.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest już zamieszkana, a wydawało się, że nie nastąpi to w tym roku. Wiele razy odkładany start, spowodowany opóźnieniami ze strony Rosyjskiej i problemami technicznymi z wahadłowcami NASA doszedł do skutku 31 października 2000 roku.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, przeżywa straszne oblężenie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przez jej pokład przewinęło się mnóstwo osób: załoga misji STS-98, nowa stała załoga stacji, a także astronauci z misji STS-102.
W lipcu, w dwóch turach, kierownictwo NASA (Narodowej Agencji do spraw Aeronautyki i Przestrzeni kosmicznej) ujawniło składy załóg misji wahadłowców, które zaplanowano na rok 2002. Trzeba przyznać, ze wiele nazwisk, które się tam znalazły, zaskoczyło ludzi interesujących się tą tematyką, w tym także mnie.
Pierwszego marca br. z wyrzutni 39-A na Przylądku Kennedy'ego w swoją dwudziestą siódmą misję wystartował najstarszy z floty amerykańskich wahadłowców - Columbia.
[i][b]28 stycznia roku 1986[/b], [/i]jak wszyscy wiemy, 73 sekundy po starcie, eksplodował drugi prom kosmiczny floty NASA - Challenger, technicznie oznaczony jako OV-099. Zginęło siedmiu członków załogi w tym pierwsza nauczycielka, która miała odbyć podróż kosmiczną.
Nie da się ukryć, że NASA ma pecha. Najpierw wykryto pęknięcia w dyszach silników promu, co doprowadziło do zatrzymania programu wahadłowców o kilka miesięcy, a teraz zaczęły się kłopoty personalne.
Chciałbym w skrócie opowiedzieć o pewnej budowli powstającej na orbicie okołoziemskiej. Owy obiekt jest praktycznie największym międzynarodowym przedsięwzięciem w dziejach ludzkości - mowa tutaj o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
W związku z obecnymi problemami teleskopu Hublle’a i misji STS-125 wiemy, że STS-126 poleci najpierw. Obecna data startu to 14 listopada.
Stacja orbitalna MIR, a dokładniej jej podstawowy moduł został wyniesiony na orbitę 20 lutego 1986 roku. Do 1994 roku do stacji zostały przyłączone moduły: Kwant, Kwant-2, Kristał, Priroda i Spektr. MIR jest jednym z najbardziej skomplikowanych urządzeń, jakie kiedykolwiek zmontowano na orbicie.
Bardzo trudno w to uwierzyć, ale rosyjska stacja kosmiczna MIR nie znajduje się już na naszej orbicie. 23 marca br. roku spłonęła w atmosferze, a jej szczątki opadły do Pacyfiku, niedaleko wyspy Fidżi. Wydaje się to nieprawdopodobne, ale taka jest prawda. Rosjanie rozstali się z ostatnim reliktem epoki radzieckiego podboju Kosmosu.
Narodowa Agencja do spraw Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) krótko po swoim powstaniu wybrała z pośród wielu pilotów, oblatywaczy siedmiu pierwszych "astronautów" co miało oznaczać podróżników kosmicznych.
Stało się! 28 lutego przyszłego roku, na pokładzie promu kosmicznego Atlantis, w misji STS-110, na stanowisku pierwszego specjalisty misji, w swoją siódmą podróż kosmiczną wyruszy Jerry Ross.
[i][b]Międzynarodowa Stacja Kosmiczna[/b][/i] w kwietniu br. przyjęła na swój pokład pierwszego turystę kosmicznego. Był nim 60-letni Amerykanin Dennis Anthony Tito, który na stację przybył statkiem Sojuz TM-32, w towarzystwie swojego dowódcy Tałgata Musabajewa i Jurija Baturina, który niegdyś był urzędnikiem, wysłanym w Kosmos przez Borysa Jelcyna
Jest to szósty z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to siódmy, a zarazem najważniejszy artykuł z serii przybliżającej okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to piąty z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to czwarty z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to trzeci z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to drugi z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Jest to pierwszy z artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Kiedy lądownik NASA, Phoenix, wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety wiosną 2008 roku, Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie dokładnie monitorował postępy, służąc za kluczowe wsparcie komunikacyjne.
Minisatelity są ostatnim krzykiem mody. Wszystkie rosyjskie firmy przemysłu kosmicznego, które prezentowały się na Międzynarodowym Salonie Kosmicznym MAKS-2007, zaprezentowały conajmniej jeden z nich.
Ostatniego dnia lata Rosyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła sensacyjną wiadomość ? jej szef Anatoly Perminov przedstawił imponujący obraz najbliższej przyszłości Rosji w kosmosie.
Choć minęło już 35 lat odkąd ludzie ostatni raz chodzili po powierzchni Księżyca, to ostatnio rozgorzały dyskusje na temat powrotu tam albo w celu eksploracji, lub jako etapu pośredniego misji na Marsa.
Sonda Chandrayaan-1 będzie badała bardzo szczegółowo Księżyc i będzie pierwszą indyjską misją naukową opuszczającą pobliże Ziemi.
Członkowie zespołu naukowego misji Phoenix, zachęceni zdjęciami przedstawiającymi wodny lód w marsjańskim gruncie, postanowili ów grunt dogłębnie zbadać.
NASA planuje wysłać kolejną sondę na Marsa, która dostarczy informacji na temat atmosfery Czerwonej Planety, historii jej klimatu oraz jej potencjalnego nadawania się do zamieszkania.
Atlantis już na platformie! Start misji jest planowany na 10 października, z platformy startowej 39A. Głównym celem misji noszącej oznaczenie STS-125 będzie naprawa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Tuż po zamontowaniu wahadłowca Atlantis na platformie startowej, start STS-125 przełożono o 2 dni. Potem nastąpiły kolejne opóźnienia. Obecnie wiadomo, że misja wystartuje w maju 2009 roku.
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: