Profesjonalne obserwacje radioastronomiczne prowadzone są za pomocą drogiego i skomplikowanego sprzętu. Podobnie jednak jak w wielu innych dziedzinach, ciekawe rezultaty można osiągnąć za pomocą sprzętu amatorskiego.
Po zakończeniu wstępnej fazy i zgromadzeniu materiałów oraz nauczeniu się rozróżniania obserwowanych obiektów można przystąpić do ulepszenia sprzętu i rozpoczęcia poważniejszych obserwacji.
W pierwszej fazie można użyć zwykłego odbiornika UKF-FM dostrojonego do wolnej częstotliwości w paśmie UKF lub na jego skraju (dla odbiorników wyposażonych w zachodni zakres UKF może to być częstotliwość ok. 110 MHz). Dobrze nadają się także odbiorniki obejmujące pasmo lotnicze AM 118 - 136 MHz.
Ze względu na znaczną siłę sygnału, a w związku z tym mniejsze wymagania stawiane sprzętowi, w początkowej fazie powinny być przeprowadzane obserwacje Słońca i Jowisza, a w zakresie wyższych częstotliwości także Księżyca.
Charakter odbieranego widma zależy oczywiście nie tylko od właściwości źródła, ale także od warunków propagacji. Najpoważniejszym czynnikiem są tu w warunkach ziemskich właściwości jonosfery.
Szczegółowe omówienie pozostałych dwóch mechanizmów wymagałoby wprowadzenia bardziej skomplikowanych wzorów. Zasadniczo należy tu jedynie pamiętać, że powstałe w ten sposób widma są przeważnie widmami prążkowymi, a prążkiem najczęściej występującym w widmach odbieranych z kosmosu jest, wspomniany już, prążek rezonansu atomowego wodoru o długości fali 21 cm.
Każde ciało znajdujące się w temperaturze wyższej od zera bezwzględnego wydziela promieniowanie o ciągłym i bardzo szerokim widmie.
Podstawowe terminy astronomiczne, stosowane układy współrzędnych i wyjaśnienie najważniejszych zjawisk przedstawiono w podręcznikach astronomii i literaturze dla astronomów-amatorów.
Profesjonalne obserwacje radioastronomiczne prowadzone są za pomocą drogiego i skomplikowanego sprzętu. Stosowane są naprowadzane komputerowo anteny paraboliczne o średnicach od 100 do kilkuset metrów, olbrzymie pola antenowe, przedwzmacniacze chłodzone ciekłym helem i superkomputery analizujące dane. Podobnie jednak jak w wielu innych dziedzinach, ciekawe rezultaty można osiągnąć za pomocą sprzętu amatorskiego.
Dział rozmaitości zawiera materiały, niepasujące do głównych kategorii lub z pogranicza astronomii.
Jedną z budowli godnych naszego uznania i podziwu mogą być wznoszone w chilijskich górach ogromne cztery teleskopy tworzące jedną całość - Very Large Teleskope - w skrócie VLT.
Zamieszczamy linki do stron, na których znajdziecie najróżniejsze modele, instrukcje oraz szablony do drukowania, które z pewnoscią zajmą wam całe godziny składania. Udanej zabawy!
24 kwietnia 1990 r.,prom Discovery wraz z teleskopem wystartował z wyrzutni w Kennedy Space Center. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w Historii NASA. 20 maja tego samego roku teleskop zarejestrował swoje "pierwsze światło".
Ziemianie narzekają na przenikliwe zimno i długotrwałe susze. Dokuczają nam silne burze, tornada i huragany, które sieją panikę i wyrządzają ogromne szkody. Jednak w porównaniu z warunkami pogodowymi na innych planetach Ziemia jest rajem. By się o tym przekonać, wystarczy przeczytać krótką prognozę kosmicznej pogody.
Krótkie historie na temat nieba powiązane z mitami, wydarzeniami historycznymi i znanymi osobami ze świata astronomii.
Zgodnie z legendą Kasjopea była etiopską królową, która naraziła się na gniew Hery, chełpiąc się pięknością swej córki Andromedy.
Orion odgrywał bardzo ważna rolę w wierzeniach starożytnych Egipcjan. Zaistniało wiele teorii łączących gwiazdozbiór Oriona z piramidami w Gizie.
Jacobus Kapteyn przypadkowo natknął się na słabą gwiazdę poruszającą się bardzo szybko na niebie. Na cześć odkrywcy gwiazda nosi nazwę [b][i]gwiazdy Kapteyna[/i][/b].
Pewien XX wieczny Antropolog - Marcel Griaule, doszedł do wniosku, że plemię Dogonów z Mali mogło wiedzieć o istnieniu towarzysza najjaśniejszej gwiazdy nieba, zwanego Syriusz B (główny składnik zwany jest Syriuszem A), jeszcze przed stwierdzeniem tego faktu przez zachodnich astronomów.
Naukowcy nie dowiedli jeszcze istnienia związku pomiędzy aktywnością słoneczną a ziemskim klimatem. Są jednak pewne przesłanki na temat takiego powiązania w przeszłości.
Szybko poruszająca się planeta Merkury, była już dla starożytnych Babilończyków posłańcem boga Nabu. Grecy zaś nazywali Merkurego widocznego przed wschodem Słońca Hermes, po zachodzie Apollo.
Giovanni Schiaparelli w 1877 roku ogłosił o odkryciu naturalnych koryt na Marsie, widocznych pomiędzy ciemniejszymi równinami. Uznał. iż spływa nimi woda z marsjańskich czap polarnych w okolice równika.
Noc 12 listopada 1833 roku, zapewne utkwił w pamięci ówczesnym mieszkańcom Ameryki Północnej. W tę właśnie noc spadł tam największy deszcze meteorów jaki dotychczas odnotowano.
Projektanci starożytnych budowli wznosili monumentalne konstrukcje tak, aby były zorientowane na te charakterystyczne dni w roku (np. dni równonocy lub przesileń).
Gwiazdozbiór Kila oraz sąsiadujące z nim konstelacje Rufy i Żagli tworzyły niegdyś jedną ogromną konstelacje - Argo Navis, od nazwy statku, którym grecki heros Jazon popłynął po mityczne Złote Runo.
Niegdyś komety postrzegano jako zapowiedź burzliwych i przełomowych wydarzeń. Pojawienie się nad Europą komety w 1066 roku, znanej potem jako kometa Halleya, spotkało się z ostrzeżeniami ze strony doradców króla Anglii, Harolda.
Relacja z wizyt AstroVisioN w różnych instytucjach, stowarzyszeniach oraz zlotach astronomicznych.
Fotoreportaż z wizyty AstroVisioN w orbitarium, mieszczącym się przy Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.
Przedstawiamy krótki fotoreportaż z oficjalnej inauguracji polskich obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, która miała miejsce w Toruniu.
Przedstawiamy fotoreportaż z drugiego dnia inauguracji polkich obchodów inauguracji Roku Astronomii
Przedstawiamy fotoreportaż z trzeciego dnia inauguracji polkich obchodów inauguracji Roku Astronomii.
Przedstawiamy fotoreportaż z pokazu nieba na toruńskiej starówce zorganizowany przez portal AstroVisioN, kółko astronomiczne z GiLA oraz 1 Lo w Toruniu, Koło Naukowe Studentów Astronomii (UMK Toruń), a także miłośników nieba z całej Polski z okazji ogólnoświatowej akcji "100 godzin z astronomią.
W dniach od 2 do 5 kwietnia, korzystając z jeszcze względnie wczesnych wieczorów, korzystnego położenia Saturna i Księżyca w 135 krajach świata zorganizowano w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii akcję "100 godzin astronomii".
Przedstawiamy fotoreportaż ze Zlotu Teleskopów Wszelakich w ramach IX toruńskiego festiwalu Nauki i Sztuki.
Przedstawiamy fotoreportaż z ostatniego pokazu nieba zorganizowanego w ramach MRA 2009, w którym wziął udział także zespół tworzący inicjatywę astropokazy.pl (pokazynieba.pl). Tym razem na Rynku Głównym w Grudziądzu!
Przedstawiamy fotoreportaż z pokazu nieba na toruńskiej starówce z okazji 537 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zorganizowanego 20 lutego 2010 roku przez grupę "Pokazy nieba w Toruniu".
Przedstawiamy relację fotograficzną z dnia otwartego w obsewatorium astronomicznym w Piwnicach k. Torunia zorganizowanego 19 kwietnia 2010 r. w ramach X festiwalu nauki i sztuki w Toruniu.
AstroVisioN uczestniczyło w wystąpieniach oraz konferencjach Stephena Robinsona, który odwiedził Polskę wraz z innymi astronautami NASA, by spotkać się ze studentami, uczniami oraz wszysktimi zainteresowanymi astronautyką, astronomią, życiem w kosmosie oraz Instytucją NASA. Sam wylatał ponad 1150 godzin. Przedstawiamy krótki fotoreportaż.
Zakończył się pierwszy Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010. Zapraszamy do przeczytania i obejrzenia relacji z tego spotkania fascynatów i zapaleńców astronomii. Co robili? Co widzieli? Sprawdź sam!
W dniach od 8-10 października w miejscowości Zatom (gmina Drawno, powiat Choszczno) odbył się zlot miłośników astronomii. Pragniemy przedstawić krótką relację z tego wydarzenia.
Relacja z pokazu nieba zorganizowanego przez grupę "Pokazy Nieba w Toruniu" w domu samego Mikołaja Kopernika w ramach akcji "Noc w Muzeum".
Trwa XI Festiwal Nauki i Sztuki w Toruniu. W Centrum Astronomii UMK w Piwnicach wciąż odbywają się różne imprezy i warsztaty. Najciekawszym wydarzeniem astronomicznym tej edycji Festiwalu był koncert muzyki elektronicznej z pokazem nieba pod największym w kraju radioteleskopem w Piwnicach k. Torunia.
Redaktorzy portalu AstroVisioN zorganizawali pokazy nieba w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z tej okazji w całym województwie zorganizowano kilka pikników astronomicznych. Przedstawiamy krótką relację z dwóch happeningów, które mieliśmy okazję wspierać.
Chciałbym podzielić się z pasjonatami astronomii swoimi wrażeniami i doświadczeniami związanymi ze stażem w Południowo Afrykańskim Obserwatorium Astronomicznym w RPA, gdyż była to przede wszystkim wspaniała przygoda astronomiczna.
Zakończył się Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2011. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego święta astronomii!
Podróż do Chile stała się ukoronowaniem mojej wielkiej przygody z astronomią, przygody, która trwa, od kiedy pamiętam.
Pragniemy przedstawić relację fotograficzną z obserwacji tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca w dniu 6 czerwca 2012 roku, które przeprowadziła toruńsko-bydgoska grupa miłośników astronomii oraz astronomów.
Zakończył się Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2012. Zapraszamy do obejrzenia relacji z imprezy w miejscu narodzin Mikołaja Kopernika.
Zakończył się Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2014. Zapraszamy do obejrzenia relacji z imprezy!
Zakończył się Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016. Zapraszamy do obejrzenia relacji z imprezy!
Szczegółowe informacje na temat zbliżająch się zjawisk i widoczności poszczególnych ciał niebieskich.
Noce nareszcie robią się coraz dłuższe. W dalszym ciągu dobrze widoczny jest trójkąt letni, coraz lepsze są warunki do oglądania Pegaza. Urozmaiceniem Sierpnia będzie piękny rój meteorów - Perseidy.
Od połowy lipca aktywny jest najbardziej znany rój meteorów - Perseidy. Pierwsze doniesienia o aktywności tego roju pochodzą już z 36 roku n.e. Według kronik dalekowschodnich Chińczycy zaobserwowali wówczas ponad 100 meteorów na godzinę.
Niestety dni stają się coraz dłuższe w związku z czym noce stają się coraz krótsze. Coraz lepiej widoczne są Wolarz, Korona Północna i Hydra.
W połowie czerwca około północy blisko zenitu góruje Herkules, Wężownik, a nisko nad horyzontem Skorpion. Coraz wcześniej żegnamy się z Panną i Wagą. Na zachodzie znajduje się także Wolarz. Natomiast do głosu dochodzą takie gwiazdozbiory jak Lutnia, Łabędź i Orzeł.
Graficzny kalendarz ilustrujący fazy Księżyca w październiku 2007 r.
Graficzny kalendarz ilustrujący fazy Księżyca w listopadzie 2007 r.
Zestawienie najważniejszych zjawisk z udziełem Wenus.
Opis zjawisk astronomicznych mających miejsce w październiku 2009 roku.
27 lutego br. wystartuje licznik odliczający 100 dni do drugiego i ostatniego w tym stuleciu przejścia Wenus przed tarczą Słońca. Jeśli nad ranem 6 czerwca ktoś przegapi to zjawisko - nie zobaczy go już nigdy. Zanim jednak to nastąpi, planetę nazwaną imieniem rzymskiej bogini miłości będziemy mogli podziwiać w kilku innych ciekawych zjawiskach.
Skutki powodzi zbliżonej do wylewu Amazonki zapisane w marsjańskim kraterze.
Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Luizjanie znaleźli dowód, iz bakterie "wywołujące deszcz" mogły wywierać wpływ na klimat i zrozumienie szerzenia się rolnych patogenów
Dzięki ostatniemu przelotowi statku kosmicznego MESSENGER w pobliżu Merkurego, naukowcy NASA uzyskali zupełnie nowy obraz planety, na której, jak do tej pory sądzono, panują warunki podobne do tych panujących na księżycu Ziemi
Czy możliwe jest wykorzystanie tego odkrycia przy wykrywaniu dziur czasoprzestrzennych w obserwowanej przez naukowców części kosmosu?
Najstarsze z odkrytych do tej pory na Ziemi skał są pół miliarda lat młodsze niż nasza planeta
Jeszcze niedawno, Teide, wulkaniczne wzniesienie na Teneryfie pełniło rolę poligonu księżycowego krajobrazu dla ośmiu drużyn studenckich z Europy, które dopracowywały, testowały oraz prowadziły pojazdy księżycowe w celu przygotowania się na robotyczne zawody.
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: