Takich układów dostępnych dla użytkowników nawet stosunkowo prostego sprzętu jest na niebie bardzo wiele, a przyjemność ich odkrywania rośnie wraz ze spadkiem odległości między składnikami układu.
Obserwacje Słońca są niezwykle interesujące ze względu na dużą dynamikę zmian na powierzchni naszej gwiazdy. Są jednocześnie niebezpieczne, jednak przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności ryzyko spada praktycznie do zera.
Merkury jest najbliższą Słońcu planetą, przez co jest trudnym obiektem do obserwacji, bowiem oddala się na niebie od Słońca na maksymalną odległość jedynie 28°.
Wenus jest planetą dość trudną do obserwacji. Oddala się od Słońca na maksymalnie 50[up]o[/up], przez co najczęściej jej obserwacje możliwe są dość nisko nad horyzontem na porannym lub wieczornym niebie.
Mars, symbol boga wojny jest planetą niezwykle dynamiczną, przez co jest niezwykle ciekawy dla obserwatorów. Mimo niewielkiej odległości od Ziemi wymiary jego tarczy nie przekraczają 26".
Jowisz jest jedną z najpiękniejszych, jeżeli nie najpiękniejszą planetą Układu Słonecznego. Średnica jego tarczy może wynieść nawet 47", a jasność -2,7[up]m[/up]. Jest więc bardzo łatwym obiektem do obserwacji.
Zapewne wiele osób bawiło się w fotografowanie naszego ziemskiego Księżyca ale chyba nikomu nie przyszło do głowy robienie zdjęć księżyców innej planety. Okazuje się, że nie jest to takie trudne i możliwe nawet przy zastosowaniu wielu, bardzo popularnych dziś cyfrówek.
Saturn jest swoistym symbolem Układu Słonecznego, jego wspaniałe pierścienie zadziwiały już Galileusza. Najlepszym sposobem zapisu jego obserwacji jest jak w wypadku wszystkich planet rysunek.
Księżyce Saturna możliwe do obserwacji amatorskim sprzętem mają zdecydowanie bardziej zróżnicowaną jasność niż satelity Jowisza.
Uran i Neptun pomimo swoich dość dużych rozmiarów liniowych, na niebie mają postać dwóch niepozornych tarczek. Warto się im przyjrzeć dokładniej gdyż są to dwa bardzo ciekawe, choć tak odległe światy.
Mgławica w Orionie (M42) jest najjaśniejszą mgławicą na polskim niebie i zarazem najbliższym ośrodkiem tworzenia się gwiazd.
Rysowanie obiektów głębokiego nieba (Deep Sky) typu galaktyki, gromady, mgławice czy komety jest stosunkowo proste, wymaga jednak nieco cierpliwości.
W tej części mini-poradnika postaram się przedstawić podstawy obróbki astro-szkicu na komputerze
W tej części postaram się przybliżyć swoją technikę przydatną przy szkicowaniu obiektów głębokiego nieba takich jak gromady otwarte i szeroko rozumiane mgławice oraz komety.
Na zagranicznych stronach można znaleźć wiele poradników dotyczących szkicowania obiektów astronomicznych. Niestety w polskim internecie tego typu tekstów jest jak na lekarstwo.
Dziś podzielę się z Wami moim sposobem na obróbkę szkiców astronomicznych w GIMPie.
Przedstawiamy szkic gromady otwarte NGC 457 znajdującej się w gwiazdozbiorze Kasjopei.
Pierwszy szkic w dziale "Wasze szkice", przedstawiający Galaktykę Andromedy (M31) wraz z galaktykami sąsiadującymi (M32 i M110).
Przedstawiamy szkic przepięknej mgławicy planetarnej NGC6543 oraz pary gwiazd Gamma And.
Szkic grupy galaktyk (z piekną NGC 7331) znajdującej się w gwiazdozbiorze Pegaza, która jest również znana jako "Deer Lick".
Choć wciąż trawa lato, dla ochłody przedstawiam szkic Księżyca wykonany zimą zeszłego roku.
Korzystając z wręcz rewelacyjnej październikowej pogody postanowiłem stawić czoło mgławicom i gromadom znajdującym się poza naszą Galaktyką.
Krótka relacja z "polowania" na spiralną galaktykę NGC 891 znajdującą się w gwiazdozbiorze Andromedy.
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: