ESO opublikowało szczegółowe fotografie obszarów gwiazdotwórczych w Mgławicy Carina wykonane w podczerwieni przez teleskop VLT. Obrazy ujawniają dotąd skrywane obiekty.
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge twierdzą, że grawitacyjny mecz ping-ponga trwający do miliona lat może być rozgrywany pomiędzy podwójnymi układami gwiazd.
25 stycznia 2012 roku minęło dokładnie osiem lat od lądowania łazika Opportunity misji NASA Mars Exploration Rover wylądował na Marsie, rozpoczynając, jak wówczas zakładano, 90-cio dniową misję. Podczas gdy bliźniaczy łazik Spirit pozostaje cichy od 2010 r., Opportunity wciąż kontynuuje przemierzanie powierzchni Czerwonej Planety.
Astronomowie z misji Keplera odkryli dwie nowe planety krążące wokół podwójnych macierzystych gwiazd, niczym Tatooine w filmie "Gwiezdne Wojny". Odkrycie to zwiększa liczbę tego typu planet do trzech i dowodzi jednoznacznie, że planety w układach podwójnych gwiazd występują powszechnie pośród wielu milionów planet istniejących w naszej Galaktyce.
Astronomowie odnaleźli najmniejszy układ planetarny ze znanych dotychczas, w którym trzy mniejsze od Ziemi planety krążą wokół gwiazdowego czerwonego karła. Odkrycia dokonano w oparciu o dane z teleskopu Keplera.
Obserwując głębiny dalekiego Wszechświata, teleskop Hubble'a dostrzegł wątłe światło gwiazdy, która wybuchła ponad dziewięć miliardów lat temu.
Zarejestrowany obraz przedstawia jeden z najbardziej aktywnych i turbulentnych obszarów formowania się gwiazd w Drodze Mlecznej - Cygnus X. Burzliwy obłok pyłu i gazu znajduje się w odległości 4,5 tysiąca lat świetlnych w gwiazdozbiorze Łabędzia. Rejon ten jest domem dla tysięcy olbrzymich gwiazd, jak również takich których rozmiary są zbliżone do Słońca.
Dwie niezależne grupy naukowców podjęły się zbadania niezwykłej kosmicznej eksplozji.
W dniu 19 stycznia 2012 r. w sali audytoryjnej toruńskiego Centrum Optyki Kwantowej prof. dr hab. Marek Banaszkiewicz z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie wygłosił wykład pt. "Program eksploracji kosmosu". Prelegent omówił również problemy mogące opóźnić przystąpienie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W naszej Galaktyce znajduje się przynajmniej 100 miliardów planet - tak wynika z obliczeń statystycznych, opartych na odkryciu trzech planet pozasłonecznych za pomocą metody obserwacyjnej zwanej mikrosoczewkowaniem grawitacyjnym.
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Zagłosuj lub zgłoś swoją stronę.
Ostatnio pisaliście: