Transmisja z polskiego Marsa!
4 Cze 2010r. w
Astronomia napisał/a
Marcin Gładkowski
4 czerwca o godzinie 20:00 rozpoczyna się bezpośrednia transmisja z misji na Marsa! Z centrum wydarzeń, z pustyni Utah, polska drużyna zda bezpośrednią relację z przebiegu zawodów łazików marsjańskich.
Kraków, 04.06.2010r. - 4 czerwca o godzinie 20:00 rozpoczyna się bezpośrednia transmisja z misji na Marsa! Z centrum wydarzeń, z pustyni Utah, polska drużyna zda bezpośrednią relację z przebiegu zawodów łazików marsjańskich.
Konkurs University Rover Challenge właśnie się rozpoczął. 3 czerwca nasz łazik Magma stanął do boju z robotami z USA i Kanady jako jedyny reprezentant Europy. Drużyna z Włoch jednak nie dokończyła konstrukcji na czas. Magma ma do wypełnienia szereg trudnych zadań w ekstremalnych warunkach. Czy zwycięży?
Robot magma na pustyni Utah
O przebiegu zawodów opowiedzą sami członkowie teamu Magmy. W piątek, 4 czerwca o godzinie 20:00 na stronie
www.piap.pl/transmisja_z_marsa/ odbędzie się bezpośrednia transmisja z miejsca zawodów - symulowanej bazy marsjańskiej na pustyni Utah. Nasi zawodnicy, studenci Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, opowiedzą na video-czacie o przebiegu misji, konkursowych zadaniach i wrażeniach z bazy marsjańskiej.
Mars Society
Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżyser Avatara - James Cameron). Więcej informacji na
www.marssociety.pl
Magma
Magma to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach, jakim musi sprostać podczas zadań konkursowych.
Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Mars Society Polska. Głównym partnerem technologicznym został Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Głównym sponsorem jest NETIA SA. Więcej informacji znajduje się na stronie:
www.magma.pb.edu.pl
Mikołaj
05.06.2010, 09:55