Odkryj swoją własną planetę
19 Gru 2010r. w
Astronomia napisał/a
Jakub Bandrowski
Dzięki nowo powstałemu projektowi "The Planet Hunters" (Polowanie na planety) każdy miłośnik nieba może odkryć swoją planetę pozasłoneczną, a nawet dedykować ją osobie bliskiej.
Inicjatywa została zapoczątkowana przez naukowców z NASA mających dostęp do Kosmicznego Teleskopu Keplera. Każdy chętny może wejść na stronę projektu:
Planet Hunters i analizować zmiany blasku obserwowanych gwiazd.
Zajęcie to wymaga sporej cierpliwości, jednak szanse na odkrycie nowej planety są spore. Każde pociemnienie gwiazdy może wskazywać, że właśnie na tle jej tarczy przeszła planeta. Oczywiście nie każdy przypadek zostaje potwierdzony, lecz ilość potwierdzonych odkryć jest spora.
Jest to bardzo ciekawy projekt z tego względu, że po raz pierwszy zdarza się, aby świeże obserwacje zostały udostępnione dla internautów. Inicjatywa dostępna jest jedynie w języku angielskim, ale planowane jest w przyszłości spolszczenie strony.
Artystyczna wizja egzoplanety w ukladzie β Pictoris
Warto także zwrócić uwagę na interesujący projekt "Droga Mlecza", w którym zainteresowane osoby mogą analizować zdjęcia pochodzące z Kosmicznego Teleskopu Spitzera. W tej inicjatywie chodzi o poszukiwanie obszarów związanych z narodzinami nowych gwiazd na zdjęciach naszej Galaktyki, wykonanych w podczerwonym zakresie widma. Adres strony internetowej projektu to:
Milkyway Project . Projekt jest znany także pod nazwami - "Tam, gdzie rodzą się gwiazdy" albo "Kosmiczne Żłobki".
Oba projekty są umiejscowione na platformie Zooniverse.org, utworzonej przez stowarzyszenie Citizen Science Alliance (CSA). Na platformie działają także inne projekty dostępne w polskiej wersji językowej takie jak: "Galaktyczne ZOO Hubble" czy "Polowanie na supernowe" i "Zrozumieć kosmiczne zderzenia". W pierwszej inicjatywie chętni pomagają astronomom klasyfikować galaktyki, a w dwóch ostatnich projektach internauci pomagają uczonym w poszukiwaniu niezwykłych, gwałtownych kosmicznych procesów.
Twoje Imię
26.01.2021, 18:47