Jeziora dowodem na istnienie życia na Europie?
25 Lis 2011r. w
Astronomia napisał/a
Aleksandra Domke
Odkrycie zbiornika płynnej wody pod skorupą lodu na Europie, jednego z księżyców Jowisza, poruszyło świat naukowy.
Odkrycie zbiornika płynnej wody pod skorupą lodu na Europie, jednego z księżyców Jowisza, poruszyło świat naukowy. Obecność wody w stanie ciekłym jest dowodem na to, że w oceanach znajdujących się głęboko pod pokrywami lodu może tętnić życie.
Zdjęcie Thera i Therace Macula wykonane przez statek kosmiczny NASA Galileo w 1997 roku przedstawia dwa stosunkowo płytkie jeziora pokryte krami lodowymi.
Wykorzystując dane uzyskane przez sondę NASA Galileo naukowcy stworzyli model mający wyjaśnić formowanie się tych dwóch ciemnych i zróżnicowanych obszarów na powierzchni Europy.
Według NASA, obszary te swoją strukturą przypominają, zaobserwowaną wcześniej na Ziemi, aktywność geologiczną półek lodowych i lodowców pokrywających wulkany. Model zakłada, że badane obszary to w istocie podpowierzchniowe jeziora łączące zewnętrzną warstwę Europy z oceanami położonymi znacznie głębiej.
NASA uważa, iż prawdopodobnie objętość wody w jednym z jezior jest równa całkowitej objętości wody z systemu Wielkich Jezior Północnoamerykańskich.
Szczegółowe wyniki tych badań zostały opublikowane w magazynie Nature.
Britney Schmidt, główna autorka pracy oraz adiunkt w Institute for Geophysics University of Texas w Austin, uważa, iż wbrew panującej wśród naukowców opinii, obecność warstwy lodu na Europie nie oznacza, że w jej oceanach nie ma życia. Dotychczas sądzono, że gruba skorupa lodu uniemożliwia pojawienie się życia, ze względu na brak kontaktu ze znajdującym się poniżej oceanem. Dane zebrane przez zespół badawczy Schmidt sugerują, że to właśnie dzięki silnym ruchom pokrywy lodowej w oceanie może znajdować się życie.
Podczas misji Galileo zebrano dowody potwierdzające, że pod licznymi powłokami lodu na Europie znajduje się obszerny ocean wypełniony słoną wodą. Większość naukowców uważa, że jest on położony kilkanaście kilometrów pod lodem, bez dostępu do substancji odżywczych niezbędnych do przetrwania.
Jeziora, o których poinformowano w środę, znajdują się zaledwie kilka kilometrów pod powierzchnią Europy.
Ponadto, jezioro opisane w magazynie Nature jest pokryte warstwami lodu, które zderzając się ze sobą mogą dostarczać do oceanu składniki pokarmowe.
Ilustracja przedstawiająca położenie jeziora znajdującego się wewnątrz pokrywy lodowej na Europie
Mary Voytek, kierownik programu astrobiologicznego NASA, twierdzi, że zgromadzone dane dają naukowcom szersze możliwości badań. Zanim zostaną wysunięte konkretne wnioski z pozyskanych informacji, naukowcy z całego świata będą chcieli się im przyjrzeć.
Obszary badane przez zespół Pani Schmidt nazwano Therace i Thera Macula.
Nowe spojrzenie na procesy zachodzące na Europie nie byłoby możliwe, gdyby nie ponad dwudziestoletnia analiza aktywności geologicznej lodu i kier lodowych na powierzchni Ziemi.
Naukowcy uważają, iż obecność płytkich jezior na Europie mogłaby potwierdzić jedynie misja badawcza, podczas której okrążająca księżyc sonda penetrowałaby jego powierzchnię silną wiązką radarową.
Sonda miałaby zostać wysłana dzięki wspólnym wysiłkom NASA i European Space Agency. Przedsięwzięcie stoi na czele tegorocznej listy priorytetów U. S. National Research Council w zakresie badań planetarnych na najbliższą dekadę.
Twoje Imię
1.03.2021, 07:53