Najszybciej rotująca gwiazda
17 Gru 2011r. w
Astronomia napisał/a
Tomasz Lechański
Astronomowie odkryli najszybciej rotującą gwiazdę w historii. Obiekt znajduje się w sąsiedniej galaktyce - Wielkim Obłoku Magellana.
Astronomowie odkryli najszybciej rotującą gwiazdę w historii. Gorący niebieski olbrzym rotuje z zawrotną prędkością w granicach 500-600 km/s (dla porównania prędkość rotacji Słońca na równiku wynosi ok. 2 km/s). Wspomniana gwiazda balansuje na granicy rozerwania z powodu ogromnej siły odśrodkowej.
Odkrycia młodej gwiazdy, oznaczonej jako VFTS 102, dokonali naukowcy ze Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland, przy wykorzystaniu Bardzo Dużego Teleskopu (and. Very Large Telescope - VLT) z ESO znajdującego się w Obserwatorium Paranal w Chile. Gwiazda znajduje w sąsiedniej galaktyce, Wielkim Obłoku Magellana (ang. Large Magellanic Cloud - LMC) i jest oddalona od nas o 160 tysięcy lat świetlnych. Przypuszcza się, że mogła zostać w przeszłości wyrzucona z podwójnego układu w wyniku eksplozji drugiej gwiazdy.
Fragment kosmicznego żłobka zwanym Mgławicą Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana. Strzałką zaznaczono położenie gwiazdy VFTS 102
Uwagę astronomów przykuł fakt, iż ten olbrzym późnego typu O, który jest 25-krotnie większy od Słońca oraz 100 tysięcy razy od niego jaśniejszy, porusza się w przestrzeni ze znacząco różną prędkością radialną względem sąsiednich gwiazd.
To niezwykłe zachowanie pozwala przypuszczać, że mogła mieć dość burzliwe dzieje, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że została wyrzucona w przestrzeń przez eksplozję pobliskiej supernowej, o czym świadczą znajdujący się tam pulsar oraz resztki wspomnianej supernowej.
Badacze sugerują, że gwiazda mogła rozpocząć swój żywot jako jedno z ciał układu podwójnego, a przyczyną tak ogromnej prędkości rotacji mógł być strumień gazu wyrzucany w jej kierunku przez drugą gwiazdę. Zakłada się również, że po około 10 mln lat jej masywny towarzysz eksplodował, co może wyjaśniać obecność pozostałości po wybuchu supernowej. Fakt tak ogromnej eksplozji może tłumaczyć znaczną różnicę prędkości radialnych w porównaniu do innych gwiazd w tym regionie. Ostatnim elementem, który pozwala wyjaśnić zagadkę, jest obecny w miejscu zdarzenia pulsar, powstały w wyniku zapadnięcia się sąsiedniego olbrzyma.
Mimo, iż naukowcy nie są pewni, że taki był faktyczny bieg zdarzeń, to uważają, że jest on bardzo prawdopodobny, gdyż wyjaśnia w pełni wszystkie niezwykłości, z którymi mamy tam do czynienia.
Więcej o tym odkryciu można przeczytać w publikacji nt. odkrycia, która została opublikowana w Astrophysical Journal - Kliknij
TUTAJ.
Bibiografia:
Dufton P. L. i in (2011), The VLT-FLAMES Tarantula Survey: The fastest rotating O-type star and shortest period LMC pulsar - remmants of a supernowa disrupted binary?, Astrophysical Journal, 1-16
Twoje Imię
25.02.2021, 11:01