Galaktyczny recykling
17 Gru 2011r. w
Astronomia napisał/a
Aleksandra Domke
Kluczem do długowieczności jest recykling, przynajmniej w przypadku galaktyk, jak zaobserwowała grupa astronomów porównująca niezbadane dotychczas obszary w pobliżu mniej i bardziej aktywnych galaktyk.
Kluczem do długowieczności jest recykling, przynajmniej w przypadku galaktyk, jak zaobserwowała grupa astronomów porównująca niezbadane dotychczas obszary w pobliżu mniej i bardziej aktywnych galaktyk.
Galaktyczny recykling nie jest nowym zjawiskiem. Od ponad 10 miliardów lat z odzyskanych ogromnych ilości wodoru i pierwiastków ciężkich formują się kolejne pokolenia gwiazd.
Paradoksalnie, najbardziej aktywne galaktyki podczas narodzin dużej liczby gwiazd wyrzucają w przestrzeń znaczne ilości surowców, które mogłyby stać się materiałem budulcowym innych ciał niebieskich. Do takich właśnie wniosków doszli naukowcy po długiej serii badań wykonanych za pomocą teleskopu Hubble'a, Keck I oraz Magellan'a.
Teleskop Hubble'a zebrał informacje o gazach dzięki zbadaniu niezwykle intensywnego promieniowania ultrafioletowego emitowanego przez odległe jasne kwazary. Tymczasem na powierzchni Ziemi, teleskopy Keck I Magellan pomogły astronomom oszacować odległości danych galaktyk od Ziemi, ich masę, a także częstotliwość formowania się w nich gwiazd.
Zauważono pewną zależność między gazowym halo (koroną galaktyczną), a gazem i gwiazdami znajdującymi się w samej galaktyce. Zespół naukowców pod kierownictwem Jessiki Werk zaobserwował, iż zjawisko absorpcji gazów, odnotowane teleskopem Hubble'a oraz wychwycona przez Keck'a galaktyka, znajdują się w tej samej odległości.
Nieoczekiwane wnioski nasunęły się same, gdy porównano obszary gazów w pobliżu galaktyk z samymi galaktykami.
Odkrycie zdumiało badaczy. Galaktyki aktywnie formujące gwiazdy są otoczone masywnymi, bogatymi w tlen gazowymi halo, które same w sobie zawierają niemalże taką samą ilość gazu, co sama galaktyka. Ponadto, gazowe halo znajdują się wyłącznie w pobliżu galaktyk, w których na bieżąco rodzą się gwiazdy.
Badacze zauważyli również, iż kolor i kształt galaktyki są w dużej mierze zależne od gazu przepływającego przez gazowe halo. Żadna ze współczesnych symulacji powstawania galaktyk nie może się obejść bez uwzględnienia wszystkich procesów zachodzących podczas narodzin gwiazd, a w tym również sposobu w jaki galaktyki pozyskują i wydalają gaz. Każda z trzech prac opublikowana przez zespół badawczy Werk skupia się na innym aspekcie zjawiska galaktycznego recyklingu.
Jason Tumlinson z Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego w Baltimore twierdzi, że wyniki badań potwierdzają nie tylko hipotezę, iż galaktyki wydalają i przetwarzają gazy, ale również rodzą kolejne pytania dotyczące wpływu przemieszczających się gazów na kształtowanie się galaktyk.
Bliźniacze kopuły teleskopów Keck'a. Na zdjęciu jest również widoczny Księżyc
Położone na szczycie Mauna Kea na Hawajach, obserwatorium Keck'a posiada dwa 10-metrowe teleskopy pracujące w zakresie optycznym i podczerwieni. Oba z nich są wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak system optymalizujący zdjęcia, spektrografy pozwalające na obserwację kilku obiektów oraz wysokiej rozdzielczości, najnowocześniejszy na świecie system zwierciadeł i technologię redukującą większość zniekształceń wywołanych obecnością atmosfery ziemskiej. Obserwatorium jest prywatną organizacją non-profit, współpracującą z California Institute of Technology Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz NASA.
Twoje Imię
20.03.2023, 14:40