Wir pyłowy na Marsie
17 Mar 2012r. w
Astronomia napisał/a
Justyna Ujda
Mars Reconnaissance Orbiter zarejestrował na Marsie obraz wiru pyłowego. Kolumna wirującego kurzu wzniosła się do góry na wysokość ponad 800 metrów wraz ze smugą kurzu o średnicy 30 metrów.
Takie małe trąby powietrzne były zaobserwowane już wcześniej przez marsjańskie sondy, łaziki czy lądowniki, ale to najnowsze ujęcie jest kolosem, mówiąc potocznie - robi niewiarygodnie wrażenie bez dwóch zdań! Aparat HiRISE (ang. High Resolution Imaging Science Experiment), umieszczony na sondzie kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), zarejestrował na Marsie obraz wiru pyłowego, czyli małej trąby powietrznej. Kolumna wirującego kurzu wzniosła się do góry na wysokość ponad 800 metrów wraz ze smugą kurzu o średnicy 30 metrów.
HiRISE zarejestrował ten obraz 16. lutego 2012 roku nad północnomarsjańską "równiną Amazonii". Dowody wielu wcześniejszych trąb powietrznych to tworzone przez wiatr zachwycające, piaskowe kompozycje na powierzchni Marsa, widoczne na poniższym zdjęciu.
Wir pyłowy na Marsie
Imponująco wysoki wir pyłowy, rzucający kręty cień na marsjańską powierzchnię. Zdjęcie zostało wykonane przez Naukowy Eksperyment Obrazowania Wysokiej Rozdzielczości (ang. High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE) umieszczony na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).
Naukowcy z Laboratorium Napędu Odrzutowego (ang. Jet Propulsion Laboratory - JPL) stwierdzili, że wir pyłowy i jego słup powietrza wygięty w delikatny łuk, zostały wywołane przez zachodni wiatr, ponieważ podobnie jak na Ziemi, wiatry na Marsie są zasilane przez energię słoneczną. Jednakże Czerwona Planeta znajduje się teraz najdalej od Słońca, więc ekspozycja na działanie promieni słonecznych jest mniejsza, mimo to wiry pyłowe nadal występują i przenoszą kurz po jej powierzchni.
Wiry pyłowe występują zarówno na Ziemi jak i na Marsie. Są to wzbijające się kolumny powietrza widoczne dzięki kurzowi, który zgarniają z powierzchni Czerwonej Planety. W odróżnieniu od zwykłego tornada, występują one w pogodne i słoneczne dni, gdy ziemia jest ogrzana przez Słońce. Skutkiem tego jest wyższa temperatura gruntu niż temperatura powietrza, co z kolei doprowadza do kolizji mas i zawirowań, w wyniku czego formuje się bardzo mały niż atmosferyczny zwany wirem pyłowym.
Kamera HiRISE umieszczona na sondzie MRO cały czas dostarcza informacji o środowisku i warunkach panujących na Marsie w przeszłości oraz w jaki sposób zjawiska, takie jak wiatr, meteory i okresowe mrozy mają dziś wpływ na marsjańską powierzchnię. Misja działająca na orbicie Marsa od 2006 roku dostarczyła więcej informacji o Marsie, niż wszystkie inne międzyplanetarne misje razem wzięte.
Rob
19.03.2012, 10:13