Rozproszona materia międzygwiazdowa
6 Maj 2005r. w
Droga Mleczna napisał/a
Marcin Szulc
Główna masa materii wszechświata skoncentrowana jest w gwiazdach. Jednakże w przestrzeni między gwiazdowej materia występuje ponadto w postaci rozproszonej jako gaz i pył.
Główna masa materii wszechświata skoncentrowana jest w gwiazdach. Jednakże w przestrzeni między gwiazdowej materia występuje ponadto w postaci rozproszonej jako gaz i pył. Oba te składniki materii międzygwiazdowej przejawiają się w różnorodny sposób, gaz bowiem powoduje występowanie dodatkowych linii spektralnych w widmach gwiazd i jest Ľródłem promieniowania radiowego, a pył osłabia światło gwiazd.
Już w XVIII wieku i na początku XIX wieku zastanawiano się nad możliwością istnienia w przestrzeni międzygwiazdowej materii, wywołującej ogólną absorpcję światła gwiazd. Jednym z pierwszych astronomów, który ocenił stopień osłabienia światła gwiazd przez materię międzygwiazdową był W. Struve (1847). Badania tego rodzaju rozwinęły się wybitnie w XX wieku, co doprowadziło do stwierdzenia, że rozproszona materia jest bardzo istotnym składnikiem wszechświata.
Gwiazdy zasilają przestrzeń międzygwiazdową strumieniami gazu, wypływającymi bądĽ w sposób ciągły, bądĽ też wyrzucanymi w sposób gwałtowny, jak odrywanie powłok z gwiazd nowych i supernowych. Z drugiej strony, materia międzygwiazdowa jest substratem, z którego tworzyć się mogą gwiazdy. Z tego powodu zainteresowanie materią międzygwiazdową stale wzrasta wśród astronomów. W materii tej dostrzegamy lokalne zagęszczenia, widoczne w postaci mgławic na niebie, obserwujemy promieniowanie radiowe wodoru międzygwiazdowego i różnorodnych molekuł, dostrzegamy zmiany barwy gwiazdy wywołane pyłem międzygwiazdowym, wnioskujemy o efektach pól magnetycznych przestrzeni międzygwiazdowej, szukamy w niej przyczyn pierwotnego promieniowania kosmicznego itp.
Należy tu zaznaczyć, że materia międzygwiazdowa jest bardzo niejednorodnie rozmieszczona w przestrzeni i grupuje się głównie w stosunkowo cienkiej warstwie blisko równika galaktycznego.
Referencje:
Eugeniusz Rybka: "Astronomia Ogólna" wyd. VI
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
karolina
07.05.2009, 20:42