Asocjacje gwiazdowe
6 Maj 2005r. w
Droga Mleczna napisał/a
Marcin Szulc
W latach 1947 - 1948 astrofizyk radziecki W. A. Ambarcumian zauważył, że niektóre gwiazdy stosunkowo rzadko występujące wśród ogółu gwiazd, są niejednostajnie rozmieszczone na niebie. Do takich gwiazd należą w szczególności gorące olbrzymy klas O-B, tworzące miejscami luźne zbiorowiska, których nie można uważać za przypadkowe fluktuacje w widomym rozmieszczeniu gwiazd na niebie. Ugrupowania takie otrzymały nazwę asocjacji gwiazdowych.
W latach 1947 - 1948 astrofizyk radziecki W. A. Ambarcumian zauważył, że niektóre gwiazdy stosunkowo rzadko występujące wśród ogółu gwiazd, są niejednostajnie rozmieszczone na niebie. Do takich gwiazd należą w szczególności gorące olbrzymy klas O-B, tworzące miejscami luźne zbiorowiska, których nie można uważać za przypadkowe fluktuacje w widomym rozmieszczeniu gwiazd na niebie. Ugrupowania takie otrzymały nazwę asocjacji gwiazdowych. Ambarcumian wyróżnił zasadniczo dwa typy asocjacji gwiazdowych: asocjacje O, zawierające gorące olbrzymy klas O - B2 i asocjacje T, składające się z nieregularnych gwiazd zmiennych typu T Tauri.
Asocjacje typu O mają średnice od 30 do 200 parseków. Liczba gwiazd klasy O - B2, tworzących asocjacje, zawarta jest w granicach od 10 do 100. Zazwyczaj jadrami asocjacji są gromady otwarte gwiazd, w których gwiazdy klas O - B2 mogą tworzyć konfiguracje nietrwałe jak łańcuszki gwiazd lub układy wielokrotne typu trapezu Oriona. Poza tym asocjacje bywają przeważnie związane z mgławicami gazowymi.
Asocjacje typu T są na ogół mniejsze od asocjacji O. W ich skład wchodzi od dziesięciu do kilkudziesięciu gwiazd o niewielkiej światłości wykazujących linie emisyjne w widmie. Wyjątkowo wielka jest asocjacja T w Orionie, licząca 220 gwiazd. Często asocjacje T występują blisko obłoków pyłowych.
Rozważania dynamiczne prowadzą do wniosku, że luźne zbiorowiska gwiazd, jakimi są asocjacje, na które działają siły przyciągania ze strony ogółu gwiazd układu Drogi Mlecznej, są nietrwałe. Jeżeli mimo to obserwujemy je, to tylko dlatego, ze asocjacje mogły powstać stosunkowo niedawno. O młodości asocjacji świadczą jeszcze inne obserwacje, jak związek ich z mgławicami gazowo-pyłowymi, występowanie linii emisyjnych u gwiazd tworzących asocjacje T itp. Z tego powodu Ambarcumian wysunął twierdzenie, ze asocjacje są miejscem powstawania gwiazd.
Referencje:
Eugeniusz Rybka: "Astronomia Ogólna" wyd. VI
Odpowiedz na pytanie zadane w sondzie.
Zjawiska oraz wydarzenia w nadchodzącym miesiącu.
Twoje Imię
1.03.2021, 02:29