Kilka słów na temat ISS
5 Kwi 2003r. w
ISS napisał/a
Marcin Gładkowski
Chciałbym w skrócie opowiedzieć o pewnej budowli powstającej na orbicie okołoziemskiej. Owy obiekt jest praktycznie największym międzynarodowym przedsięwzięciem w dziejach ludzkości - mowa tutaj o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Chciałbym w skrócie opowiedzieć o pewnej budowli powstającej na orbicie okołoziemskiej. Owy obiekt jest praktycznie największym międzynarodowym przedsięwzięciem w dziejach ludzkości - mowa tutaj o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (z ang. International Space Station), w skrócie "ISS"; zwana również "Alpha" lub "Freedom".
W przedsięwzięciu bierze udział 16 państw na zasadzie współpracy pomiędzy wszystkimi agencjami kosmicznymi. Te agencje zaangażowały się w konstrukcję poszczególnych elementów stacji i które sukcesywnie będą dostarczane na orbitę, a następnie połączone z orbitującą już strukturą. Transportem poszczególnych modułów i elementów stacji, zajmuje się głównie NASA i RKA. W budowie używane będą rakiety - rosyjskie, japońskie, europejskie i prawdopodobnie również ukraińskie.
Ta potężna budowla będzie rozmiarami dorównywała boisku piłkarskiemu. Masa kompleksu wyniesie około 425 ton. Panele słoneczne będą generowały 110 kW mocy, z czego większość energii pochłoną przeróżne doświadczenia naukowe. Objętość pomieszczeń hermetyzowanych wyniesie ok. 1160 metrów sześciennych. Po ukończeniu budowy ok. 2006 roku, w jej pomieszczeniach będzie stale przebywać około 7 astronautów.
Stanie się widoczna niemal z każdego punktu na Ziemi. Będzie pełniła funkcje kosmicznego laboratorium naukowego przez okres 10 do 15 lat, a może i dłużej. Tak będzie wyglądała po ukończeniu budowy:
Stacja będzie krążyła wokół Ziemi z prędkością ponad 20 tys. km/h. Gdyby umieścić ją tuż nad powierzchnią, przebyłaby dystans pomiędzy np. Paryżem a Nowym Yorkiem w niecałe 13 minut.
A oto stan obecny stacji na pierwszą połowę 2003 roku.
ISS umożliwi powstanie nowych technologii, np. produkcji skrajnie czystych szczepionek lub nowych stopów metali, które nie mogą powstać na Ziemi z uwagi na grawitację. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanie się wrotami do dalszej eksploracji kosmosu...
Artykuł jest skrótowym zapisem części wykładu zaprezentowanego przez Marcina Gładkowskiego i Artura Dorocińskiego 28 marca 2003 r. w GIMNAZJUM nr 8 w TORUNIU na prośbę tamtejszego nauczyciela fizyki.
Twoje Imię
28.03.2023, 03:44