Gwiazdozbiory okołobiegunowe
6 Sie 2005r. w
Gwiazdozbiory napisał/a
Katarzyna Oleśko
Gwiazdozbiory te charakteryzują się tym, że nigdy nie wschodzą i nie zachodzą. Takim gwiazdozbiorem jest np. Wielka Niedźwiedzica.
Gwiazdozbiory te charakteryzują się tym, że nigdy nie wschodzą i nie zachodzą. Takim gwiazdozbiorem jest Wielka Niedźwiedzica, a dokładniej Wielki Wóz. To ugrupowanie jest łatwe do zapamiętania ponieważ przypomina wóz ze złamanym dyszlem.
Uwagę zwraca głównie jedna gwiazda Wielkiego Wozu tzn. "ζ" w Wielkiej Niedźwiedzicy, która jest najdawniej znaną gwiazdą podwójną. Nazywana była "Rumakiem" lub "Jeźdźcem". Te gwiazdy nazywane są
spektralnie podwójnymi. Należy do nich właśnie Mizar składający się z sześciu gwiazd, które utrzymują się w grupie dzięki przyciąganiu grawitacyjnemu, pozwalającemu na zachowaniu obiegowego wspólnego środka ciężkości.
Układ sześciokrotny Mizara. Mapka przedstawia widok w 8" teleskopie Newtona (przy pow. 80x).
Gwiazdy alfa i beta Wielkiej Niedźwiedzicy podają kierunek Gwiazdy Polarnej, znajdującej się w gwiazdozbiorze Małego Wozu. Gwiazda ta, jest jedną z najjaśniejszych, lecz z pewnością byłaby jaśniejsza gdyby nie bardzo duża odległość (ok. 400 lat świetlnych) i zachodzących pulsacji.
Między gwiazdozbiorem Małej i Dużej Niedźwiedzicy znajduje się gwiazdozbiór Smoka. Składa się on z niezbyt jasnych gwiazd, przypominający łuk zakończony czworobokiem. Należy do nich także gwiazdozbiór Kasjopei (przypomina wielką literę "M" lub "W"). Najjaśniejsza gwiazda to Schedir, która zalicza się do zmiennych nieregularnych.
Do gwiazdozbiorów okołobiegunowych zaliczamy także Żyrafę, Rysia i Cefeusza. W ostatnim gwiazdozbiorze możemy wyróżnić deltę Cephei, która zaliczana jest do gwiazd regularnie zmieniających swoją jasność, po przez pulsację. Takie gwiazdy jak delta Cefeusza nazywa się cefeidami.
Natalia
15.08.2010, 23:08