Podstawy radioastronomii
5 Lis 2005r. w
Amatorska Radioastronomia napisał/a
Marcin Gładkowski
Podstawowe terminy astronomiczne, stosowane układy współrzędnych i wyjaśnienie najważniejszych zjawisk przedstawiono w podręcznikach astronomii i literaturze dla astronomów-amatorów.
Podstawowe terminy astronomiczne, stosowane układy współrzędnych i wyjaśnienie najważniejszych zjawisk przedstawiono w podręcznikach astronomii i literaturze dla astronomów-amatorów. Przed przystąpieniem do obserwacji, należy zapoznać się przynajmniej z podstawami astronomii i interpretacją map nieba. Znajomość wielu z wyjaśnionych w literaturze zjawisk i praw kosmicznych nie jest jednak warunkiem wstępnym do podjęcia prostych obserwacji radioastronomicznych. Niezbędny zasób wiedzy zależny jest od rodzaju przeprowadzanych obserwacji i obserwowanych obiektów. W każdym przypadku ważna jest znajomość zjawisk fizycznych leżących u podłoża radioastronomii i wyjaśniających powstawanie i właściwości promieniowania radiowego ciał niebieskich.
Promieniowanie radiowe odbierane z kosmosu ma charakter szumów o bardzo szerokim paśmie. W warunkach amatorskich można więc przeprowadzać obserwacje w zakresach od 29 MHz do kilkudziesięciu GHz, zależnie od posiadanego wyposażenia. Zależność natężenia sygnału od częstotliwości związana jest z mechanizmem jego powstawania. Analiza odbieranego widma pozwala na wyciągnięcie interesujących wniosków odnośnie struktury obiektów kosmicznych i zachodzących tam procesów.
Można tu rozróżnić trzy podstawowe mechanizmy generacji:
- promieniowanie termiczne ciała doskonale czarnego
- promieniowanie termiczne zjonizowanego gazu
- promieniowanie synchrotronowe
Referencje:
Krzysztof Dąbrowski: "Nie tylko fonia i CW - Poradnik dla krótkofalowców" - OE1KDA
Twoje Imię
1.03.2021, 07:06