Wielka Mgławica w Orionie - M42
18 Sty 2006r. w
Objekty Głębokiego Nieba (Deep Sky Objects) napisał/a
Mikołaj Szafraniec
Mgławica w Orionie (M42) jest najjaśniejszą mgławicą na polskim niebie i zarazem najbliższym ośrodkiem tworzenia się gwiazd.
Mgławica w Orionie (M42) jest najjaśniejszą mgławicą na polskim niebie i zarazem najbliższym ośrodkiem tworzenia się gwiazd. W pogodną noc, z dala od świateł miast widać ją gołym okiem, a już przy pomocy większej lornetki można zauważyć jej strukturę. Kolory widoczne są tylko na zdjęcia zrobionych z dłuższym czasie ekspozycji. Jest oddalona o 1500 lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się tuż pod pasem Oriona wraz z kilkoma innymi, mniejszymi mgławicami. Ma masę około 50 Słońc, a w jej najgęściejszych rejonach jeden centymetr sześcienny zawiera dziesięć tysięcy atomów. Stanowi część wielkiego systemu obłoków pyłu i gazu mających masę około 500 000 Słońc.
Mgławica M42 w Orionie
Data: 06.02.2005 r.
Autor: Piotr Tylenda
Sprzęt: Vesta SC3 + Revuenon 3.5/200 @ 5.6
Czasy: 20x3s + 30x15s + 44x20s
Mgławica w Orionie składa się głównie z wodoru, tlenu i azotu. Jest rozgrzewana przez ultrafioletowe promieniowanie małej gromady młodych gwiazd, zwanej trapezem. Gwiazdy trapezu posiadają jasność obserwowaną od 5,4
m do 7
m. Dwie z nich to gwiazdy podwójne zaćmieniowe. We wnętrzu mgławicy zidentyfikowano ponad 150 protogwiazd. Pięć z nich otoczonych jest dyskami protoplanetarnymi, z których być może uformują się planety. Dyski te są złożone w 99% z gazu i w 1% z pyłu. Mają około 90 mld km średnicy, czyli kilkadziesiąt razy więcej niż wynosi średnia odległość Plutona od Słońca! Mgławica w Orionie stanowi dla astronomów żywe laboratorium. Mogą w nim badać cykl tworzenia się gwiazd, ale nie jest to praca dla jednego pokolenia. Jedna gwiazda formuje się miliony lat. Astronomowie prowadzący obserwacje przez 3,5 metrowy teleskop w La Silla w Chile zidentyfikowali wiele brązowych karłów w Mgławicy w Orionie.
Miecz Oriona (M42 + NGC1977)
Data: 10.01.2005
Autor: Piotr Tylenda
Sprzęt: Vesta SC3 + Zenitar 1.9/50 @ 4
Czasy: 100x30s
Są to obiekty zbyt duże by zaliczyć je do planet i zbyt małe by uznać je za gwiazdy. Do dzisiaj trwa spór co do tego jak formują się brązowe karły. Być może to odkrycie go rozwiąże. Historia badań Mgławicy w Orionie rozpoczyna się w 1656 r., kiedy to Christiaan Huygens wykonał swój pierwszy rysunek przedstawiający Mgławicę w Orionie. Szkic ten zawierał grupę gwiazd w centrum mgławicy, układających się w kształt trapezu. W XVIII w. William Herschel opisał ją jako "nieforemną ognistą mgłę, chaotyczny materiał przyszłych słońc". W 1865 r. William Huggins badał widmo Mgławicy w Orionie i odkrył, że składa się z gorącego gazu. W latach 60 XX w. astronomowie odkryli w Mgławicy w Orionie gwiazdy podczerwone i wysunęli hipotezę, że są to przesłonięte pyłem i gazem protogwiazdy.
gitarzystka05
11.02.2011, 18:10