Orbity gwiazd spektralnie podwójnych
23 Sty 2005r. w
Gwiazdy Podwójne i Wielokrotne napisał/a
Marcin Szulc
Podstawą obserwacyjną do wyznaczania elementów orbity gwiazd spektralnie podwójnej jest krzywa zmian prędkości radialnej, względnie dwie krzywe, jeżeli obserwujemy w widmie linie należące do obu składników.
Podstawą obserwacyjną do wyznaczania elementów orbity gwiazd spektralnie podwójnej jest krzywa zmian prędkości radialnej, względnie dwie krzywe, jeżeli obserwujemy w widmie linie należące do obu składników. Krzywą taką rysujemy w ten sposób, że na osi poziomej odkładamy czas, a no osi pionowej - odpowiadające tym momentom czasy wartości prędkości radialnej.
Prędkość radialna V
r gwiazdy podwójnej odniesiona do Słońca jest sumą algebraiczną prędkości V
0 środka masy układu i rzutu prędkości orbitalnej gwiazdy na kierunek widzenia. Prędkość V
0 wyznaczamy dość łatwo graficznie opierając się na tym, że jest to średnia wartość prędkości radialnej. Na wykresie lustrującym zmiany prędkości radialnej, prosta pozioma, odpowiadająca prędkości V
0, dzieli tą krzywą na dwa obszary takie, że pole zawarte między tą prostą a górną częścią krzywej równe jest polu zawartemu między tą samą prostą a dolną częścią krzywej.
Z krzywej zmian prędkości radialnej obliczyć możemy następujące elementy orbitalne układu spektralnie podwójnego:
1. okres obiegu P wyrażany zazwyczaj w dniach
2. chwilę T
0 przejścia składnika przez peryastron
3. mimośród
4. odległość w peryastronu od węzła
5. iloczyn połowy osi wielkiej orbity a przez sinus nachylenia i (a sin i) w kilometrach
Elementu omega (kąt pozycyjny linii węzłów) nie możemy wyznaczyć, bo w prędkości radialnej nie występują żadne zmiany, jeżeli będziemy obracali płaszczyzną orbity gwiazdy dookoła kierunku widzenia. Nie możemy też, mając do dyspozycji jedynie krzywą zmian prędkości radialnej, oddzielić połowy wielkiej osi a od sin i, chyba ze gwiazda spektralnie podwójna jest jednocześnie gwiazdą wizualnej podwójną o znanych elementach orbitalnych, czyli o znanej wartości kąta i.
Mas gwiazd spektralnie podwójnych nie wyznaczamy bezpośrednio z krzywej zmian prędkości radialnej, poznajemy tylko tzw. funkcję mas, określoną wyrażeniem
gdzie K oznacza połową amplitudy zmian prędkości radialnej w km/s.
Gdy obserwujemy oba widma, wówczas możemy wyznaczyć stosunek mas równy
gdzie K
2 i K
1 są połową amplitudy zmian prędkości radialnej składników B i A. Wówczas z funkcji mas możemy znaleźć oddzielnie m
1sin
3i oraz m
2sin
3i. Samych mas gwiazdowych tylko na podstawie krzywej zmian prędkości radialnej wyznaczyć nie możemy.
Jeżeli płaszczyzna orbitalna jest prostopadła do kierunku widzenia, to ruch orbitalny zupełnie nie uwidacznia się w prędkości radialnej i bardzo trudno jest orzec wtedy o podwójnym charakterze gwiazdy. Tego rodzaju gwiazdy mogą jednak wykazywać widmo złożone z nakładających się widm składników różnych klas widmowych. Na przykład w widmie gwiazdy 12 Comae występują dwa nakładające się widma: widmo olbrzyma klasy G i widmo gwiazdy klasy A głównego ciągu. Obserwując przeto takie złożone widmo możemy wnioskować, ze mamy do czynienia z gwiazdą podwójną.
Referencje:
Eugeniusz Rybka: "Astronomia Ogólna" wyd. VI
Twoje Imię
20.03.2023, 14:31