Wielki Wybuch
10 Lut 2005r. w
Kosmologia napisał/a
Mariusz Bortko
Obraz Wszechświata w którym wszystko zaczyna się od stanu materii o wielkiej gęstości i wysokiej temperaturze, a następnie się rozszerza nazwano Wielkim Wybuchem.
Obraz Wszechświata w którym wszystko zaczyna się od stanu materii o wielkiej gęstości i wysokiej temperaturze, a następnie się rozszerza nazwano Wielkim Wybuchem.
W latach czterdziestych istniało wiele rywalizujących ze sobą teorii dotyczących natury Wszechświata. Brytyjski astronom Fred Hoyle ukuł termin Wielki Wybuch w celu skrytykowania konkurentów. Nieoczekiwanie termin ten znalazł drogę w opinii publicznej jako nazwa teorii. Pokusa wyobrażenia sobie Wielkiego Wybuchu jako zjawiska analogicznego do eksplozji pocisku artyleryjskiego jest ogromna. Myśląc o wielkim Wybuchu, zaplączesz się niemiłosiernie, chyba że nagle uchwycisz sedno. Nie każdy wie, że Wszechświat ewoluował poprzez wiele zamarzań. Jeśli para wodna znajdująca się w bardzo dużej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem nagle zostanie uwolniona, to rozszerzając się będzie stygnąć. Jednym z pierwszych nieodpartych dowodów przemawiających za modelem Wielkiego Wybuchu było odkrycie mikrofalowego promieniowania tła . Odkryli je w 1964 r. . dwaj uczeni z Bell telephone labolatories Arno Penzias i Robert Wilson. W celu stworzenia bazy danych dla rodzącego się przemysłu środków łączności wykonali oni , posługując się odbiornikiem mikrofal pomiary promieniowania mikrofalowego docierającego z przestrzeni do ziemi. Wykryli , że promieniowanie mikrofalowe dociera do ziemi niezależnie od tego w , którą skierują aparaturę. Dzisiaj interpretujemy to tzw. Kosmiczne promieniowanie tła jako echo Wielkiego Wybuchu. Jest to promieniowanie , które uwolniło się wtedy kiedy powstawały atomy lecz ostygło od tego czasu. Teraz jest ono charakterystyczne dla obiektu, którego temperatura wynosi około 3 stopni po wyżej absolutnego zera. Takie promieniowanie jest charakterystyczna dla rozszerzającego się stygnącego wszechświata i dla tego jest uważane za niezbity dowód na poparcie teorii wielkiego Wybuchu. Kosmiczne promieniowanie tła jest zdumiewająco jednostajna wszędzie jest jednakowe z dokładnością do 0,1% niezależne od tego w którym kierunku obserwuje się przestrzeń. Jednostajność promieniowania tła jest jednym z wielkich problemów kosmologii. Wracając do głównego pytania , które nurtuje Luckość od zarania dziejów jest pytanie Jaki był początek Wszechświata.

Problem ten zajmuje centralne miejsce zarówno w kosmologi teoretycznej, jak w literaturze. Wszystkie teorie przestawione przez kosmologów zakładają, że w pewnym punkcie przeszłości budowa fizyczna wszechświata uległa zmianie. Teoretycy różnią się poglądami na temat początków wszechświata. Najbardziej rozpowszechnione teorie zakładają , że zanim rozpoczęła się ekspansja wszechświat był niestabilny i, że ekspansję zapoczątkowało pewne zdarzenie , takie jak kreacja masy. Aby to zrozumieć każdy szanujący się Astronom powinien skłonić się do kilku chwili refleksji związanych z początkiem Wszechświata.
Referencje:
James Trefil: "1001 Spotkań z Nauką"
openhar
25.01.2018, 19:21