Niezbadane dotąd obszary Wenus zostaną wkrótce zbadane przy pomocy Venus Express, której misją jest dostarczenie szeregu informacji na temat Wenus jeszcze podczas trwających w tym tygodniu gruntownych obserwacji w/w planety.
Wizja artystyczna Venus Express zbliżającej się do obiektu swoich badań. Zdjęcie: ESA
Venus Express badał nieznane dotąd fenomeny w atmosferze wenusjańskiej przez ponad 2 lata, między innymi związek między wiatrem słonecznym a zanieczyszczeniami na planecie. Aż do teraz Venus Express pokonała niewyobrażalne odległości, sunąc po obszarach wokół północnego bieguna w odległości 250-400 kilometrów, i robiąc zdjęcia regionów podbiegunowych z odległości 66,000 kilometrów. Te dostępne ujęcia działania sił natury w północnej części hemisfery w połączeniu z zaawansowanymi obserwacjami fenomenu południowego bieguna, dostarczają nam m. in. wir bieguna południowego.
4 sierpnia sonda zostanie wprowadzona na nową orbitę na wysokości 185-300 kilometrów. Ta modyfikacja bez wątpienia pozwoli na dogłębne zbadanie pola magnetycznego i plazmy wewnątrz jonosfery.
Zbliżenie na dwugłowy rdzeń na południowym biegunie Wenus. Jaskrawe zabarwienie wskazuje na większą radiację pochodzącą z bocznych pokładów. Wiele substruktur jest widocznych w rdzeniu. Zdjęcie:ESA/VIRTIS/INAF-IASF/Obs. de Paris-LESIA.
Bardziej ambitne plany zakładają, iż sonda zostanie wessana wewnątrz atmosfery, co pozwoli zmierzyć ich gęstość i dowiedzieć się czegoś więcej o grawitacji oddziaływującej na ciała kosmiczne, które będzie mierzone przez akceleratory na powierzchni pokładu. Następnym zadaniem dla Venus Express może być test aerobrakingu, techniki podczas której siły powietrzne wykorzystują opór atmosferyczny danej planety, by wybić się dzięki temu w przestrzeń kosmiczną w sposób kontrolowany.
Więcej informacji na ten temat można uzyskać odwiedzając stronę
www.esa.int.
Tłumaczenie: Beata Górka
Źródło: AstronomyNow
Twoje Imię
9.02.2023, 13:26