Apollo 11: 40. rocznica (częsć 4)
17 Lip 2009r. w
Lot na Księżyc napisał/a
Krzysztof Kanawka
Jest to czwarty z serii artykułów przybliżających okoliczności pierwszej misji załogowej na powierzchnię Srebrnego Globu.
Rosjanie nie spoczęli na laurach po locie Gagarina. Kolejne loty statków Wostok były coraz dłuższe i skomplikowane. Ameryka wydawała się zostawać coraz bardziej w tyle.
W sierpniu 1962 roku dwa radzieckie statki załogowe przebywały w tym samym czasie na orbicie. Program Wostok zakończył się rok później, ważnym akcentem propagandowym - lotem kobiety w kosmos. W tym czasie, z perspektywy nie zorientowanej osoby, amerykańskie loty w ramach projektu Mercury wydawały się być jedynie tłem dla radzieckich dokonań. Amerykańskie loty były krótsze i pojedyncze. Jednak Amerykanie zbierali doświadczenia krok po kroku, a ich program nie był zakłócany przez decyzje polityczne, jak to było w przypadku Związku Radzieckiego.
Walentyna Tiereszkowa - pierwsza kobieta w kosmosie
Jedną z takich decyzji politycznych, którą podjęto w Związku Radzieckim, było przyśpieszenie lotu wieloosobowego. W tym celu podjęto decyzję o rozpoczęciu programu Woschod, składającego się z elementów wcześniejszego programu Wostok. A ponieważ Rosjanie dysponowali znacznie mniejszymi funduszami i środkami, jakie mogli przeznaczyć na program kosmiczny, wprowadzenie programu Woschod zaowocowało opóźnieniem planowanego programu Sojuz.
Kapsuły Wostok (lewa strona) i bazująca na niej Woschod (prawa strona)
Po zakończeniu programów Wostok i Merkury nastał okres przysłowiowej ciszy przed burzą w lotach załogowych. Przez ponad rok nie było wypraw załogowych w kosmos. To jednak się zmieniło wraz z lotem Woschoda 1 - pierwszego wieloosobowego statku kosmicznego. Lot tego radzieckiego statku odbył się w październiku 1964 roku. Rosjanie znów jako pierwsi dokonali kolejnego kosmicznego osiągnięcia. Jednak tym razem koszt tej wygranej zaczął być wysoki, bowiem w tym samym czasie Amerykanie testowali już pierwsze rozwiązania kapsuły Apollo, łącznie z testami systemu ratunkowego.
Test systemu ratunkowego dla kapsuły Apollo - maj 1964 / Credits - NASA
Pół roku później, Rosjanie dokonali swego przedostatniego pierwszego ważnego osiągnięcia. W marcu 1965 roku Aleksiej Leonow, jako pierwszy człowiek opuścił statek i dokonał spaceru kosmicznego. Stało się to podczas misji Woschod 2. Procedura spaceru kosmicznego musiała być sprawdzona przed lotami na Księżyc - aby człowiek mógł wyjść i stanąć na Srebrnym Globie. Dlatego spacery kosmiczne były tak ważne na tym etapie.
Aleksander Leonow w trakcie swego historycznego spaceru kosmicznego
Pomimo tych osiągnięć, w 1965 roku układ sił w wyścigu kosmicznym zaczął się przechylać na stronę Amerykanów. Ich nowy program załogowy, program Gemini, dokonał wielu osiągnięć, których Rosjanie nie osiągnęli przez lata. Kapsuły Gemini poleciały w kosmos dziesięć razy w latach 1965 i 1966. W tym samym czasie Rosjanie nie byli w stanie przeprowadzić żadnej załogowej misji kosmicznej, tracąc tym samym czas na zebranie wiedzy i doświadczeń.
Kapsula Gemini w trakcie misji Gemini 7 / Credits - NASA
CDN....
Twoje Imię
20.03.2023, 14:11