Mały, lecz krzepki sąsiad Drogi Mlecznej
9 Lis 2009r. w
Astronomia napisał/a
Tomasz Lechański
Europejskie Obserwatorium Południowe opublikowało niezwykły obraz sąsiadującej z nami galaktyki Barnarda, przedstawiający zadziwiające bąbelkowate obłoki oraz obszary obfitujące w nowo powstające gwiazdy.
Znana również jako NGC 6822, galaktyka Barnarda zalicza się do grupy nieregularnych galaktyk karłowatych. Z powodu swojego odmiennego kształtu i stosunkowo małego rozmiaru w odniesieniu do kosmicznych standardów, ma ona wielkość około jednej dziesiątej Drogi Mlecznej i jest domem dla około 10 milionów gwiazd, co nie jest czymś niezwykłym w porównaniu do Naszej Galaktyki, która gości w swoich progach około 400 miliardów gwiazd. Indywidualne cechy tych galaktycznych osobliwości ujawniają niuanse na temat tego w jaki sposób galaktyki oddziaływają na siebie, ewoluują, oraz sporadycznie pochłaniają się nawzajem.
Galaktyka Barnarda promienieje swoim blaskiem poniżej morza gwiazd znajdującego się na pierwszym planie w kierunku gwiazdozbioru Strzelca. Obraz stworzono dzięki danym uzyskanym z czterech różnych filtrów (B,V,R, oraz H?). Pole widzenia przedstawionego obrazu wynosi 34'x35' min. łuku.
Pomimo braku spiralnych ramion galaktyce Barnarda nie można odmówić gwiezdnego uroku. Obszary na których formują się gwiazdy są czerwonymi, świecącymi obłokami, które są ogrzewane przez gorące młode gwiazdy. W lewej górnej części obrazu możemy zaobserwować niezwykły bąbelkowy obłok zniesiony tutaj przez rój masywnych, rozgrzanych gwiazd, które znajdują się w jego centrum. Te gwiezdne elektrownie wysyłają fale materii, które uderzają w otaczający je międzygwiezdny materiał, powodującym tym samym powstawanie święcącej struktury, która z naszej perspektywy wygląda niczym pierścień. Pozostałe bąbelki ogrzanego materiału są widoczne w całej galaktyce w postaci małych punktów.
Galaktyki o nieregularnym kształcie takie jak NGC 6822 zawdzięczają swój kształt bliskim spotkaniom z mijającymi je innymi galaktykami, które dzięki większej sile grawitacji przyciągają gwiazdy do siebie i wyrzucają je daleko od ich domu co z pewnością przyczynia się do formowania nowej galaktyki karłowatej o nieregularnych kształcie. W niektórych przypadkach jedna galaktyka może pochłonąć inną, w wyniku czego powstaje jedna nowa galaktyka o nieregularnym kształcie.
Galaktyka Barnarda należy do lokalnej grupy galaktyk w skład, której wchodzi również nasza Droga Mleczna. Znajduje się ona w odległości 1,6 mln lat świetlnych. Astronomowie uzyskali ten najnowszy obraz przy użyciu kamery szerokokątnej WFI przymocowanej do teleskopu ESO/MPG o średnicy 2,2 m znajdującego się obserwatorium La Silla w północnej części Chile.
Bubcio
24.05.2011, 13:53