Niespokojne wnętrze Drogi Mlecznej
30 Gru 2009r. w
Astronomia napisał/a
Tomasz Lechański
Z okazji uczczenia Międzynarodowego Roku Astronomii, NASA zaprezentuje w planetariach, muzeach, bibliotekach, centrach przyrody oraz szkołach na terenie całej Ameryki nigdy wcześniej niepokazywany widok niespokojnego wnętrza naszej Drogi Mlecznej.
Z okazji uczczenia Międzynarodowego Roku Astronomii, NASA zaprezentuje w planetariach, muzeach, bibliotekach, centrach przyrody oraz szkołach na terenie całej Ameryki nigdy wcześniej niepokazywany widok niespokojnego wnętrza naszej Drogi Mlecznej.
Te widoki tworzą olbrzymi obraz o wymiarach ok. 1,8m x 0,9m, na którym widać zdjęcia wykonane w bliskiej podczerwieni z teleskopu Hubble'a, w podczerwieni z teleskopu Spitzer, oraz w promieniowaniu rentgenowskim z teleskopu Chandra. Ta mozaika to jeden z najbardziej szczegółowych widoków chaotycznego centrum galaktyki jaki do tej pory uchwycono.
Trzy obrazy, pochodzące kolejno z teleskopów Spitzer (górne), Hubble (środkowe) oraz Chandra (dolne), przedstawiają bogactwo niezwykłych obiektów ukrytych głęboko wewnątrz Drogi Mlecznej.
Panorama przedstawia energiczne narodziny gwiazd, począwszy od młodych gorących i starych chłodnych gwiazd aż po olbrzymie gwiezdne eksplozje, których życie dobiegło końca. To wszystko rozgrywa się na tle supermasywnej czarnej dziury, której masa jest prawie cztery miliony razy większa niż masa naszego Słońca.
Łącząc wszystkie obrazy ze sobą otrzymujemy kolorowy portret przedstawiający aktywne jądra Drogi Mlecznej. Kolory w odcieniu żółci to zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble'a, w odcieniu czerwieni przez teleskop Spitzer, a niebiesko-fioletowe przez teleskop Chandra. Jasna niebieska plama po lewej stronie to układ dwóch gwiazd zawierający gwiazdę neutronową lub czarną dziurę.
Obrazy pochodzące z teleskopu Chandra przedstawiają rozproszoną niebieską mgłę światła promieniowania rentgenowskiego pochodzącą z gazu ogrzanego do milionów stopni przez wypływy z czarnej dziury, co widać na jasnym obszarze w prawej dolnej części zdjęcia, oraz z wiatrów masywnych gwiazd. Kolor różowy przedstawia promienie rentgenowskie o mniejszej energii, natomiast kolor niebieski promienie o wysokiej energii. Światło podczerwone zobrazowało ponad sto tysięcy gwiazd oraz świecących obłoków pyłu w postaci kuleczek, nitek oraz słupów, które otaczają maleńkie, rodzące się gwiazdy.
Ten obraz zostanie zaprezentowany w 152 instytucjach na terenie całej Ameryki, aby uczcić czterechsetną rocznicę pierwszej obserwacji nieba przez Galileusza przy pomocy teleskopu.
Twoje Imię
17.05.2022, 05:40