Obrączkowe zaćmienie Słońca
3 Sty 2010r. w
Obserwacje napisał/a
Mateusz Kalisz
Opis zaćmienia Słońca w dniu 15.01.2010 r.
Już w połowie stycznia 2010 roku doczekamy się pierwszego w nowej dekadzie zaćmienia Słońca. Będzie to zaćmienie obrączkowe, bowiem Księżyc znajdzie się w okolicy apogeum swojej orbity i jego tarcza jest zbyt mała aby zakryć całą tarczę słoneczną.
Jako pierwsi pełną formę zaćmienia obrączkowego będą mogli obserwować mieszkańcy Republiki Środkowej Afryki. W tym kraju Słońce wzejdzie znajdując się już za tarczą Księżyca. Kolejne kraje, które znalazły się w paśmie zaćmienia to Uganda i Kenia. Następnie zaćmienie "przeniesie się" nad Ocean Indyjski. Najlepszym miejscem na Ziemi, w którym będzie można obserwować zjawisko będą wyspy Malediwy. W okolicy tych wysp w momencie maksymalnej fazy zaćmienia Słońce będzie górowało na wysokości 66,4
o. Zjawisko w maksymalnej fazie będzie jeszcze widoczne na południowym krańcu Indii oraz północnej części Sri Lanki, natomiast mieszkańcy Birmy i południowo wschodnich Chin będą mogli podziwiać zakrycie w godzinach wieczornych.
kliknij w obrazek aby powiększyć
Niewielki fragment końcówki częściowego zaćmienia uda się również zobaczyć w południowo-wschodniej Polsce tuż po wschodzie Słońca. W północno-zachodniej części kraju zjawiska w ogóle nie będzie można zobaczyć. Im dalej na południowy-wschód tym faza zaćmienia będzie większa.
Widoczność końcówki zaćmienia częściowego z terenu Polski
Widocznośc zjawiska w wybranych Polskich miastach
Twoje Imię
18.08.2022, 09:06