Hubble rejestruje zmiany sezonowe Plutona
27 Lut 2010r. w
Astronomia napisał/a
Rafał Kwiatkowski
Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona zostały zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, ukazując świat w trakcie sezonowych zmian koloru i jasności powierzchni.
Najbardziej szczegółowe zdjęcia Plutona zostały zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, ukazując świat w trakcie sezonowych zmian koloru i jasności powierzchni.
Nowe zdjęcia pokazują różnice w wyglądzie powierzchni Plutona na obszarach rzędu kilkuset kilometrów. Mimo tego, że ciężko dostrzec szczegóły na zdjęciach powierzchni Plutona, obrazy te stanowią dowód istnienia złożonego świata składającego się z białych, ciemno-pomarańczowych i czarnych terenów, które trudno określić z powodu malejącego promieniowania ultrafioletowego, pochodzącego z bardzo odległego Słońca, powodującego rozpad metanu występującego na powierzchni Plutona, pozostawiając ciemne i czerwone pozostałości bogate w węgiel.
Najbardziej szczegółowy i aktualny widok powierzchni planety karłowatej Pluton uzyskany dzięki wielu fotografiom wykonanym teleskopem kosmicznym Hubble'a w latach 2002-2003. Złożony świat, z białym, ciemno-pomarańczowy i czarnym terenem został odkryty. Tajemnicze, jasne miejsce oznacza, że jest niezwykle bogate w zamrożony tlenek węgla - widać w środkowej części zdjęcia.
Pluton stał się znacznie bardziej czerwony w latach 2000 i 2002; jego oświetlona półkula północna stała się jaśniejsza, a południowa ciemniejsza. Zmiany te najczęściej dotyczą powierzchni pokrytej topniejącym lodem na biegunie nasłonecznionym, a następnie ponownego zamrażania powierzchni na drugim biegunie, gdy planeta wchodzi w kolejny etap jej 248-letniego cyklu sezonowego. Ziemskie pory roku powodowane są przez nachylenie Naszej Planety, ale eliptyczna orbita Plutona, która powoduje tak asymetryczne cykle sezonowe, skutkuje szybszym przechodzeniem wiosny w lato na półkuli północnej, kiedy Pluton porusza się szybciej po swojej orbicie i jest bliżej Słońca.
Naziemne zdjęcia wykonane w latach 1988-2002 wskazują, że masa atmosfery Plutona podwoiła się w tym czasie, prawdopodobnie dzięki ociepleniu klimatu i topnieniu zamrożonego azotu. Poprzez połączenie zdjęć naziemnych razem z tymi wykonanymi teleskopem Hubble'a jesteśmy w stanie dostrzec skomplikowane procesy wpływające na wygląd powierzchni oraz otrzymać więcej informacji na temat procesów i sezonowych zmian zachodzących w atmosferze Plutona.
Główny badacz Marc Buie z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado twierdzi, że obserwacje Plutona z wykorzystaniem teleskopu Hubble'a są kluczem do próby połączenia ze sobą tych różnorodnych ograniczeń na Plutonie i pokazano, jaki to wszystko ma sens poprzez umiejscowieniem pogody i zmian sezonowych w kontekście, co otwiera nowe kierunki badań.
Są to dwa zdjęcia z teleskopu Hubble'a wykonane w roku 1994 oraz 2002-2003. Między rokiem 1994, a 2003 biegun północny stał się jaśniejszy, a południowy ciemniejszy. Najlepsze zdjęcie zostało zrobione w 1994 roku przez Kamerę do Obserwacji Obiektów Słabych (Faint Object Camera) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dolne zdjęcie zostało zrobione w latach 2002-2003 przez czułą kamerę ACS (Advanced Camera for Surveys).
Zdjęcia Hubble'a pomogą nowym specjalistom misji New Horizon w wyborze miejsc wartych kontroli podczas misji przelotu na Plutona w 2015 roku. Statek przeleci obok planety bardzo szybko, że tylko jedna półkula zostanie sfotografowane szczegółowo. Głównym celem dla kontynuowania obserwacji jest zaskakująca plama o ostrej granicy, sąsiadująca z czarnym obszarem, która może być niezwykle bogata w zamrożony tlenek węgla.
Zdjęcia Hubble'a przydadzą się również naukowcom New Horizons lepiej obliczyć czas ekspozycji wymagany dla każdego ze zdjęć powierzchni Plutona, co jest ważne dla wykonania możliwie najbardziej szczegółowych ujęć, ponieważ nie będzie czasu ponownego przetwarzania obrazu. Zdjęcia z teleskopu Hubble'a mają tylko kilka pikseli szerokości, ale dzięki technice zwanej dithering ("rozpraszanie") oraz mnożenie, lekko poruszone zdjęcia są łączone i korygowane za pomocą komputerowego przetwarzania obrazu w celu uzyskania obrazu o zdecydowanie większej rozdzielczości.
Więcej zdjęć Plutona planowanych jest z kamery szerokiego pola (Wide Field Camera 3) teleskopu Hubble'a jeszcze przed przybyciem New Horizons.
Twoje Imię
12.04.2021, 16:14