Rzut oka na tętno Drogi Mlecznej
19 Mar 2010r. w
Astronomia napisał/a
Marek Majcher
Tysiące gwiazd objętych przez projekt badawczy Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire (GLIMPSE) zostało wykorzystanych do "podsłuchania" jak bije serce Drogi Mlecznej, aby określić częstotliwość z jaką Nasza Galaktyka wytwarza nowe gwiazdy.
Tysiące gwiazd objętych przez projekt badawczy Galactic Legacy Infrared Mid-Plane Survey Extraordinaire (GLIMPSE) zostało wykorzystanych do "podsłuchania" jak bije serce Drogi Mlecznej, aby określić częstotliwość z jaką Nasza Galaktyka wytwarza nowe gwiazdy.
Tempo formowania się gwiazd dostarcza informacji o ewolucji galaktyki i przewidywanej długości jej życia. Gwiazda powstaje, gdy pod wpływem grawitacji zapada się gaz wirujący wokół jądra. Jego temperatura rośnie, aż wreszcie dochodzi do syntezy jądrowej, która podtrzymuje dalsze życie gwiazdy. Pozostałości gazów i pyłów mogą zgromadzić się wokół nowego ciała w formie dysku, lub połączyć się tworząc planetę. Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Spitzera astronomowie wyśledzili w Drodze Mlecznej młode gwiazdy, które można było łatwo poznać po jasnych sygnaturach w podczerwieni.
Zdjęcie ukazujące zaledwie 1/34 całego materiału badawczego GLIMPSE; liczne, podświetlone elementy to "młode obiekty gwiezdne" (YSO).
Dokładniej mówiąc, Thomas Robitaille z Centrum Astrofizycznego Smithsona na Uniwersytecie Harvarda wspólnie z kolegami policzył młode obiekty gwiezdne (young stellar objects) widoczne na odcinku nieba o wymiarach 2 stopni na 130 stopni, a więc obszarze o wielkości 330 Księżyców w pełni. O ile we wcześniejszych pomiarach uchwycono rozmyte światło dziesiątków tysięcy gwiazd, GLIMPSE udało się zbadać 100 milionów takich ciał, w tym 20 tysięcy młodych obiektów gwiezdnych.
Po wykorzystaniu tych danych w komputerowych symulacjach formowania się gwiazd otrzymano wyniki, które wskazują, że w ciągu roku w Drodze Mlecznej powstają ciała o łącznej masie od 2/3 do 1,5 masy Słońca. W poprzednim badaniu z użyciem metod pośrednich (takich jak mierzenie fal radiowych emitowanych przez chmury wodoru ogrzewane przez największe i najgorętsze gwiazdy w Galaktyce, oraz szacowanie ile mniejszych gwiazd powstaje na każdą z tych większych, ale łatwo wykrywalnych gwiazd) ustalono, że nowe gwiazdy w ciągu roku osiągają łącznie do 5 mas Słońca.
Naukowcy zwracają uwagę na to, że użycie tej metody do mierzenia tempa, z jakim powstają gwiazdy w Drodze Mlecznej będzie pomocne nie tylko w zrozumieniu Naszej Galaktyki, ale również w ustaleniu tego wskaźnika dla innych galaktyk.
Droga Mleczna jest domem dla około 100 miliardów gwiazd, więc można przypuszczać, że obecne tempo formowania się tych ciał nie było kiedyś tak niskie jak obecnie. Po początkowym, niezwykle intensywnym okresie, galaktyka weszła w "wiek średni" i teraz nowe gwiazdy powstają z gazów wyrzucanych przez swe starsze siostry, których życie dobiega końca.
Twoje Imię
26.01.2021, 14:07